Žijte svůj život, žijte přítomností… najděte svoji sílu a buďte svobodní

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Zamyšlení

Žijte svůj život, žijte přítomností… najděte svoji sílu a buďte svobodní

Člověk má vždy období, kdy se zamýšlí nad svým životem. Čeho dosáhl, jaký život vlastně žije, je-li šťastný, úspěšný, bohatý nebo právě naopak a řeší mnoho dalších svých pocitů a životních situací.

I já jsem měl a mám taková období. Ale je tu jeden nepatrný rozdíl. V minulosti jsem se vždy ohlížel na svoji minulost a porovnával jsem ji s přítomností, kterou jsem pak plánoval do budoucnosti. Tak jak nás to učí většina knížek a teorií. Jedna citace asi mluví za vše… „uč se z minulosti, žij přítomností a mysli na budoucnost“. Ano, něco na tom určitě bude.

Jednoho dne mi však došla jedna důležitá věc a to, že vracet se do minulosti kvůli tomu, abych se učil ze svých chyb je už přece pozdě. A také myslet na to, co bude v budoucnosti je ztráta času, protože už zítra se může stát tolik věcí, které nejsem schopen ovlivnit, že svůj plán budu muset znovu a znovu každý den přehodnocovat.  Mám na to vše čas?

Jediné, co mi přišlo smysluplné je, že budu žít přítomností. Budu si užívat naplno každou sekundu svého času, svého života. Vždyť čas je vlastně tou nejdražší komoditou na trhu, tak proč bych jim měl plýtvat?

To že budu žít přítomností, však neznamená, že se nebudu učit ze svých chyb. Ba naopak, budu se učit ihned, jakmile tu chybu udělám a už se k tomu nebudu muset nikdy vracet. To zní mnohem lépe, ne? A co s budoucností?

Od malička mě učili, že musím mít plán toho, co chci udělat, čeho chci dosáhnout, a že jedině tím, že budu mít plán, dosáhnu svého úspěch, bohatství, štěstí… zní to docela rozumně a dobře, že? Prostě si na to vše počkám. Ale slovo „počkám“ mě začalo strašit. Proč mám na něco čekat… to mám být šťastný, úspěšný a bohatý až budu starý? Ne… já to chci teď, dokud jsem mladý.


Možná si říkáte, že nemám pravdu. Že je dobré mít své plány. Ano… také jsem s tím ze začátku bojoval. Na jedné misce vah byla svoboda dnes a na druhé větší svoboda v budoucnosti. Chce to jen vydržet, překonat překážky, zatnout zuby a dosáhnout vytouženého cíle. Ale já jsem zjistil, že i když jsem překážky překonával, tvrdě pracoval 16 hodin denně, vždy jsem byl pár kroků od své vysněné svobody. Jako by měla přijít zítra, ale když jsem se ráno probudil, tak to bylo opět zítra a další den zase zítra…

Vzpomínám si na jedno školení, kde jsme měli namalovat čáru, na ni dnešní den a pak napsat svoji budoucnost až do své smrti. Napsat na ni milníky svého života, čeho chceme do kdy dosáhnout. Bylo to skvělé školení, které mě naučilo plánovat budoucnost. Jenomže druhý den jsem se probudil a spadl do svých denních problémů a plán, který jsem si na školení krásně namaloval, se začínal pomaličku posouvat a měnit. Nepřipadá vám to dost demotivující?

Rozhodl jsem se tedy změnit celou strategii svého myšlení. Minulost ani budoucnost neexistuje. Jediné co existuje, je přítomnost, právě TEĎ. Neumíte-li tedy cestovat v čase 🙂

Pokud chci něco v budoucnosti mít a zažít, musím dnes něco udělat, aby se to hned stalo. Protože co neexistuje dnes, to nebude existovat ani v budoucnosti. Proto čekat a omezovat se dnes, abych byl svobodný v budoucnosti, mě připadá velmi destruktivní… a co vám… vidíte to už také?

Začal jsem se tedy ptát sám sebe, co můžu udělat TEĎ, abych byl šťastný, svobodný, úspěšný, bohatý…? Rozhodl jsem se již na nic nečekat a začít dělat věci hned. I když to ze začátku třeba znamenalo, že jsem je dělal zadarmo, ve svém volném čase. Ale co bylo důležité, dělal jsem je rád a byl jsem při tom šťastný. Po určité době jsem zjistil, že tyto činnosti začínají převažovat nad mojí prací, která mě živila. Přišel i čas, kdy jsem dal ve své práci výpověď a začal jsem se živit tím, co mě opravdu bavilo, dělalo mě šťastným a naplňovalo svobodou.

Chcete také být takto svobodní a šťastní? Přestaňte tedy říkat… „až budu bohatý, budu dělat to či ono…“ Ne. Začněte to dělat TEĎ.

A jak jsem vlastně přišel k tomu, že mám začít žít dnešním dnem? Máte pravdu, neprobudil jsem s touto myšlenkou jen tak. Byla to kniha, která mi otevřela oči… „Power of Now“… a tímto jí děkuji a doporučuji i vám.

Žijte teď a tady… 🙂

Líbí se vám naše články a projekt „Bulvar24.cz“? Přidejte se k nám na Facebooku
Profilové foto: Jana Dlabačová

Redakce Bulvar24.cz

Sledujte každé pondělí nový díl talk show “Horké křeslo Lindy Bernátové”

Linda

Share