Zesnulou Gabrielu Vránovou zdrtil nucený odchod z Vinohradského divadla

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Celebrity

Zesnulou Gabrielu Vránovou zdrtil nucený odchod z Vinohradského divadla

Všechny přátele, kolegy, samozřejmě rodinu, ale i miliony diváků zasáhla zpráva, že ve věku 78 let na vždy odešla herečka Gabriela Vránová. Podlehla následkům zhoubné nemoci, s níž  nějaký čas bojovala. Nejvíce ji však před dvěma lety zdrtil “nucený” odchod z Vinohradského divadla. 
Gabriela Vránová, která byla pro přátele a kolegy jejich milouvanou “Gábi”, se do divácké paměti zapsala několika výraznými rolemi před televizní kamerou, a kromě divadelních diváků, dobře znají její hlas i rozhlasoví posluchači. Její celoživotní vášní byla poezie, o které říkala že “to nejsou jen básničky, nýbrž způsob vnímání světa”.

Televizní diváci si nejspíše vybaví její učitelku Hajskou ze seriálu Markéty Zinnerové My všichni školou povinní v podání režiséra Ludvíka Ráži z roku 1984.

„Byla to jedna z těch rolí, kterou jsem v sobě musela objevovat. Snažila jsem se roli pochopit, dát jí něco ze sebe a ukázat, že je taková, jaká je. Nebyla to role, kdy bych si řekla, že to jsem já,” vzpomínala na roli nepříjemné kantorky, za kterou se ale dočkala od diváků pochvalných ohlasů. Lidé jí často psali, že hysterickou ženu zahrála fantasticky.

„Tu roli pro Gábinku jsem psala podle jedné učitelky mého syna. Gabrielka v podstaté skvěle vystihla tu povahu a osobu té kantorky, aniž by ji znala,” podotkla Markéta Zinnerová.

„Gábi v podstaté zdrzila před dvěma lety zpráva, že ona a pár dalších kolegyň mají odejit z Vinohradského divadla, že jsou vlastně nepotřebné. Například s Janou Hlaváčovou, Danielou Kolářovou, Janou Štěpánkovou, Martou Vančurovou či Lilian Malkinou a dalšími hrála představení s názvem To byla moje písnička. Pro Vránovou to byla poslední role jejího života, stejně jako pro Janu Hlaváčovou, která rovněž zápasi se zdravotními problémy,” prozradil blízký kamarád zesnulé herečky.

Vránová se kromě klasického herectví věnovala taká dabingu. Její specificky zabarvený hlas často zněl z rozhlasových her, pohádek i četby na pokračování. Neopomenutelná byla rovněž její práce v dabingu, za kterou dostala Cenu Františka Filipovského za celoživotní dílo. Namluvila třeba Marilyn Monroeovou, Catherine Deneuveovou, Elizabeth Taylorovou nebo Jeanne Moreauovou, hlas propůjčila i slovenským herečkám v českých filmech, například Magdě Vášáryové v Marketě Lazarové nebo Alžbětě Štrkulové ve snímku Jarní vody.

Kromě toho vychovala i celou řadu herců. Své zkušenosti pak také dlouhá léta předávala studentům pražské konzervatoře, kdy mezi její první žáky patřili Vladimír Dlouhý nebo Zlata Adamovská. V uplynulých letech učila i na Mezinárodní konzervatoři Praha, odkud spolu s Valérií Zawadskou a pár dalšími kolegy před čtyřmi lety odešla.

Vránová díky své povolání poznala i manžela, středoškolského profesora matematiky Jiřího Kepku (bratra herce Jaroslava Kepky), se kterým měla syna Ondřeje Kepku, herce a režiséra. Ten také úmrtí své maminky oznámil. 
Fotogalerie:

Gabriela Vránová odešla v 78 letech.
Gabriela Vránová odešla v 78 letech.
Gabriela Vránová byla obrovská osobnost české kulturní scény.
Gabriela Vránová byla obrovská osobnost české kulturní scény.
Nepřehlédnutelnou rolí byla učitelka Hajská v seriálu My všichni školou povinní.
Nepřehlédnutelnou rolí byla učitelka Hajská v seriálu My všichni školou povinní.

 

Redakce Bulvar24.cz

Foto: archiv ČT, archiv

Linda

Share