Tohle se (ne)povedlo! Slavného českého skladatele předčasně pohřbili!

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Celebrity

Tohle se (ne)povedlo! Slavného českého skladatele předčasně pohřbili!

Špatný vtip, hloupý úlet, ale každopádně zcela neprofesionální práce novináře! To se stalo v pátek dopoledne, když na jednom nejmenovaném, celostátním serveru vyšla zpráva, že “ve věku 89 let zemřel skladatel Zdeněk Barták”. V článku se objevila fotka hitmakera, autora řady filmových hitů i muzikálů Zdeňka Bartáka, který ale rozhodně na tento věk nevypadal! 

Bohužel si autor zprávy, s citací převzaté z ČTK nedal věci dohromady a vydal doslova blábol. „Dostávám smsky, volají mi lidi, ale co je horší, píšou na facebook a pomalu R.I.P. a zapalovali by i svíčky. Docela by mě ta zpráva i pobavila, kdyby nešlo o úmrtí mého tatínka,” řekl Zdeněk Barták, který všechny ubezpečuje, že žije. 


Pro úplnost informací proto zaslal vyjádření o skonu svého nejbližšího člověka, otce a dědečka, svého syna, rovněž skladatele a producenta Daniela Bartáka.

V požehnaném věku nedožitých devadesáti let odešel z tohoto světa legendární kapelník a dlouholetý rozhlasový hudební redaktor Zdeněk Barták (13. 7. 1928 – 26. 1. 2018). V letech 1944 až 1950 studoval hru na hoboj, v letech 1950 – 1954 pak dirigování a skladbu na pražské konzervatoři.Už jako student hrál na hoboj v Orchestru Karla Vlacha ve hře Divotvorný hrnec a pod vlivem angažmá ve Vlachově kapele sestavil podobný orchestr Zet-Be-Club Praha, jehož obsazení tvořili studenti a hudebníci jazzové orientace. S tímto orchestrem nastudoval sérii skladeb z repertoáru světových kapel a v roce 1948 dostal nabídku účinkovat v pražské Lucerně na taneční zábavě vedlo orchestru Ladislava Habarta. Bartákovu orchestru se dostalo nadšeného přijetí a v krátké době se stal – vedle Vlachovy kapely – druhým nejpopulárnějším orchestrem v Praze. Kapela si změnila jméno a od té doby vystupovala jako Orchestr Zdeňka Bartáka…

   V roce 1949 získal ansámbl angažmá v nedělních kabaretech v Lucerně, začal koncertovat po republice a první zahraniční zájezd podnikl do Polska. Od roku 1949 pravidelně hráli každou středu v Divadle E. F. Buriana a současně vystupovali na dalších místech v Praze, v letních měsících pak na Slovanském ostrově, na zimn ích stadionech pak společně s Vlachovým orchestrem v pořadu Vlach-Barták.

   Zdeněk Barták vytvořil se svým orchestrem sérii hudebních a jazzových tematických pořadů (Dobrý den, pane profesore, Procházka kalendářem, Prosím tiše, nahráváme), měl noční představení v kině Světozor a v roce 1969 byl angažován Vídeňskou lední revuí.

   Orchestrem Zdeňka Bartáka prošla plejáda výjimečných instrumentalistů či posléze známých dirigentů, namátkou Libor Pešek,. Václav Hybš, Eduard Parma, Pavel Vitoch, Vlastimil Hála, Vladimír Žižka,. Václav Zahradník, Karel Růžička, ze zpěváků pak namátkou Richard Adam, Petra Černocká, Jiřina Salačová, Yvetta Simonová, Milan Chladil, Jiří Štědroň, nebo Naďa Urbánková. Orchestr spolupracoval rovněž s herci, z nichž připomeňme alespoň Jiřinu Bohdalovou, Jiřího Líra, Oldřicha Lipského a Dagmar Veškrnovou. Natáčel pořady pro televizi a rozhlas, byl častým hostem gramofonových studií Supraphonu. Jak uvádí Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby, “… Těleso, které po dlouhou dobu patřilo k našim předním souborům na pomezí jazzu a běžné taneční hudby, bylo mimo jiné i dobovou školou pro řadu předních hudebníků různého žánrového zaměření.”

   V osobnosti Zdeňka Bartáka odešla jedna z posledních velkých hudebních osobností a současně legend, které výrazným způsobem formovaly a definovaly tvář naší moderní populární hudby.
Fotogalerie:

Tato desinformace vyša na jednom z českých serverů!
Tato desinformace vyša na jednom z českých serverů!
Ve věku 89 let zemřel Zdeněk Barták st., otec současného hitmakera.
Ve věku 89 let zemřel Zdeněk Barták st., otec současného hitmakera.

Redakce Bulvar24.cz

Linda

Share