Spisovatelka Simona Votyová: Narkomani i alkoholici jsou součástí mého života. Proto o nich píšu.

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Rozhovory

Spisovatelka Simona Votyová: Narkomani i alkoholici jsou součástí mého života. Proto o nich píšu.

s novou knihou

Spisovatelku Simonu Votyovou inspiroval k psaní sám život. Jako dítě pobývala v zařízení typu Klokánek, dospívání prožila s bratrem narkomanem, manželství zase s gamblerem. Přišla o střechu nad hlavou, začínala znovu na polosamotě na vesnici s malým dítětem a velkými dluhy. Přesto se jí podařilo vstát z popela. Momentálně jí vyšla už osmá kniha s názvem Chci tě mít ve skříni a podle jejího předešlého románu Provařená se točí film.

V obou posledních románech píšete o závislostech. Inspirujete se tedy ve svém okolí?

Ano. V Provařené to jsou drogy, v knize Chci tě mít ve skříni hraje jednu z rolí alkohol. V mém životě se neustále objevují lidé, kteří se potýkají s nějakou závislostí. Byť mi připravili plno bezesných nocí, tak musím přiznat, že mě obohatili i o spoustu zkušeností. Díky nim vím, že nic není jenom černobílé, a že v hlavách lidí se odvíjejí další životy, které navenek jen tak nikdo nevidí. Kromě toho mě z míry už jen tak nic nevyvede. Ale oba romány nejsou jenom o závislostech. Provařená pojednává hodně i o přátelství a mateřství a Chci tě mít ve skříni zase o manželství.

Podle Provařené se právě natáčí celovečerní film v hlavní roli s Davidem Krausem a Bárou Seidlovou. Proč právě oni a kdy bude film uveden?

Ohledně natočení filmu na motivy mého románu mě oslovil režisér Ivo Macharáček. Dohodli jsme se, že se na filmu budu podílet spolu se scénáristkou Ivanou Dragoun. Všichni tři jsme tedy přemýšleli o obsazení a David Kraus byl naše první volba. Pohledných čtyřicátníků s vizáží rockera mezi našimi herci moc nenajdete. U Davida byl navíc bonus, že je i muzikant. Scénář se mu líbil a zasadil do něj i několik svých nápadů a postřehů. Nad rolí Sylvie jsme dumali trochu déle. Chtěli jsme někoho, kdo není vidět v každém filmu, ale má pro diváky jisté kouzlo. Když jsme se sešli s Bárou Seidlovou, okamžitě to mezi námi zajiskřilo a všem bylo jasné, že je to přesně herečka, kterou potřebujeme. Ráda bych ještě zmínila herečku Kateřinu Bláhovou, kterou jsme vybrali na castingu do role narkomanky Kamily, Ljubu Krbovou, jakožto babičku a Toma Seana, který hraje Lukáše. Všichni herci jsou naprosto skvělí lidé, zapálení do celého projektu, a to je nejdůležitější.
Film se bude natáčet především příští rok, letos se točilo jen pár scén. Uvedení se plánuje na rok 2021.

Jste také autorka a manažerka dětské populární kapely Čiperkové. Jak zvládáte přeskočit z těžkých až depresivních témat, o kterých píšete k tvorbě pro děti?

Psaní je taková moje terapie a práce s dětmi mě uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Že se stanou Čiperkové tak populární, to nikdo z nás nečekal, původně to byl jen projekt pro naše děti. A teď je z toho pomalu fenomén, kdy mají přes sto milionů zhlédnutí na YouTube a za rok přes stovku vyprodaných vystoupení a tisíce najezděných kilometrů. Znamená to tedy, že denně řeším spousty mailů, telefonátů a papírů a o víkendu jezdím s dětmi po kulturních a festivalech. A myslím si, že právě tahle práce je přesně balzám na moje zkoušené nervy, přestože ani tady se nedá úplně vyhnout stresovým situacím. Třeba když se nám už několikrát rozbila dodávka a stojíte někde u Ostravy v dešti s technikou, a hlavně s kupou dětí. Ale tyhle starosti jsou naštěstí řešitelné.

Pracovala jste také v krimi zprávách v televizi Prima anebo v nadaci zabývající se autismem. Jsou to sice naprosto rozdílné profese, ale dá se říct, že vás lákají něčím poznamenaní lidé?

V krimi zprávách jsem byla reportérka, 24 hodin v pohotovosti a vyjížděla jsem k různým nehodám, požárům i vraždám. Pár minut po vraždě podnikatele Mrázka jsem už stepovala na místě činu. Také jsem třeba mluvila se členy Berdychova gangu. Po několika letech jsem ale odešla pracovat do nadace APLA (teď se jmenuje NAUTIS) jako mediální koordinátorka. Chtěla jsem dělat smysluplnější práci než informovat národ o katastrofách. A nejspíš je pravda, že lidé na pokraji společnosti, diskriminovaní lidé nebo něčím poznamenaní mě zajímají asi víc než ti, kteří žijí běžný vyrovnaný život. V románu Chci tě mít ve skříni jsem využila jak zkušenosti s autismem, tak i zákulisí zpravodajství

Fotogalerie:

film Provařená s Krausem
film Provařená s Krausem
křest - Chci tě mít ve skříni s Krausem 2019
křest – Chci tě mít ve skříni s Krausem 2019
křest Provařená v roce 2017
křest Provařená v roce 2017
křest Provařená v roce 2017
křest Provařená v roce 2017
křest s Krausem 2019
křest s Krausem 2019
s Čiperky
s Čiperky
s novou knihou
s novou knihou

foto: archiv Simona Votyová

Redakce Bulvar24.cz

Share