Rozhovor s Milenou Schärferovou o knize “110x Proti stopkám”

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Rozhovory

Rozhovor s Milenou Schärferovou o knize “110x Proti stopkám”

Milena Schärferová je rodačka ze Šternberka a již od malička se pohybuje na závodech do vrchu pod názvem Ecce Homo Šternberk. Dnes je marketingovou a PR manažerkou tohoto největšího závodu do vrchu v ČR a také díky ní si můžete přečíst knihu, 110 let Ecce Homo“.

1) O čem je kniha “110 let Ecce Homo”?

Odpověď: Ahoj, kniha Ecce Homo je celá o Ecce Homu 😉 No tak dobře: Protože je letos významný rok a tradiční závod do vrchu Ecce Homo slaví dvě velká výročí; 110 let od prvního závodu vůbec a 35 let v seriálu Mistrovství Evropy, byla potřeba to důstojně oslavit. V červnu jsme otevřeli Ecce Homo Park a v září jsme vydali knihu. Kniha mapuje úplné počátky vzniku EH, popsána je tam doba, kdy se Ecce Homo jelo jako okruh, přibližuji také období mezi válkami a končím současností, včetně tohoto roku. Někteří možná víte, že před 15 lety vyšla kniha Stoletá historie EH, kde najdete ryzí data, letopočty, přesné výsledky a podrobně popsaný vývoj. Tato kniha nebyla určena jen pro milovníky vrchařského sportu nebo fanoušky domácího závodu, ale má sloužit i jako přehled těm ostatním. Vývoj je naznačen stručněji a doplněn rozhovory, články z tehdejších novin a spoustou fotografií, což je přijatelnější pro širokou škálu cílové skupiny. Kniha obsahuje také informace o dvaceti legendách kopcových závodů; těch žijících, i těch, co této disciplíně věnovali svůj život.

2) Co vše obnášelo napsat takovou knihu?

Odpověď: Výdrž především. Člověk spisovatel asi má nějaké způsoby, jak a kdy psát; nebo různé rituály. Já jsem se je rok snažila najít: jestli psát jen večer nebo se tomu věnovat celé víkendy zavřená doma, vleže, vsedě, různě. Z toho vyplývá, že nejsem spisovatel 🙂 Bylo to náročné období. V roce 2012 jsem už napsala jednu obsáhlou dvojjazyčnou publikaci, k Vyhlášení Mistrů Evropy a tehdy jsem se utvrdila v tom, že nejlepší práci odvádím ve stresu, neboli v překladu, když mi teče do bot. Materiály pro tuto knihu jsem sháněla rok, psala postupně, ale po několik stranách zjistila, jak se mi informace rozcházejí, že byly i tenkrát uváděny různě mylné informace, dokonce to bylo tak vážné, že se mi výsledky rozcházely i ve vítězích. Což nebylo příliš dobré, protože 110 let je docela hodně – jednak si toho moc z té doby nepamatuji 😀 , těch historiků taky už moc nežije a tak nezbylo než dohledávat z různých dochovaných zdrojů. A přesto, že jsem první slovo psala výdrž, ani jednou mě nenapadlo toho nechat. Dozvěděla jsem se věci, o kterých jsem dosud neměla tušení, přečetla si spoustu zajímavých informací, přiřadila jména k fotografiím, pro mě doteď cizím. Ecce Homo je naše rodinná srdcová záležitost, je to něco, co mi vyplňuje velkou část volného času, proto tato kniha vznikla. Prostě jsem chtěla přiblížit tak významný závod i nezasvěcené veřejnosti. Věřím ale, že potěšila i jezdce, pořadatele a další, kteří se třeba v knize našli.  


3) Jak dlouho jsi ji psala? Co bylo nejtěžší?

Odpověď: Jak jsem už napsala, bylo to rok. Přesněji  řečeno – stranu 1 až 130 rok, stranu 140 – 170 3 hodiny před odesláním do tisku 😀 . Nejtěžší pro mě byla doba čekání mezi odesláním materiálů do tiskárny a vyzvednutím hotových publikací. Čekat, co z toho vyleze, bylo stresující 😀

4) Přemýšlíš o dráze spisovatelky? ;o) Pokud ano, v jakém žánru, pokud ne… proč? 😉

Odpověď: V žádném případě ne! Když něco moc chci dokázat, tak si za tím jdu. A tak tomu bylo i v tomhle případě. To pro mě znamenalo, že jsem se „vykašlala“ na spoustu věcí, které teď budu dva roky dohánět. Takže knihy už psát nebudu 🙂

I když musím říct, že křest knihy pro mě hodně znamenal. Když jsem se podívala kolem sebe a uvědomila si, kdo všechno přijal mé pozvání, nikdy bych tento den nevyměnila. Spousta zasloužilých činovníků, významných osobností našeho města, dobrých přátel, celá rodina. V neposlední řadě kmotr mojí knížky, motosportu u nás nejzasvěcenější, Martin Straka.

5) Milena a Ecce Homo… co se ti jako první vybaví :o)

Odpověď: Nejočekávanější víkend v roce. I když to obsahuje spoustu stresu a příprav, vždycky už od středy mám zvláštní pocity v břiše, je to pro nás prostě pořád zážitek! 

Fotogalerie:

DS_08046
foto: David Sedlák
DS_08174
foto: David Sedlák
DS_08182
foto: David Sedlák
QSE_9384-36
foto: Jakub Šnábl
martin
foto: archiv Milena Schärferová

Foto: David Sedlák a Jakub Šnábl

Redakce Bulvar24.cz

Aktuální práce pro modelky a hostesky…
job4models2
Share