Rozhovor s lékařem, který rád šermuje!

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Rozhovory

Rozhovor s lékařem, který rád šermuje!

Pokus dovolat se mu během dne bývá většinou marný: MUDr. Jiří Bayer buď zrovna ordinuje, nebo operuje. Se skalpelem přitom zachází stejně zručně jako s kordem nebo s historickou šavlí – jeho povoláním je chirurgie, jeho koníčkem šerm.

Ve svých osmatřiceti letech je MUDr. Jiří Bayer vedoucím lékařem oddělení dospělých na klinice plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech. Operuje tu děti s vrozenými vadami, pacienty po těžkých úrazech a provádí rekonstrukce u onkologicky nemocných žen. Pacienti – a zejména pacientky – za ním ale chodí i na soukromou Kliniku GHC Praha, kde se věnuje estetické plastické chirurgii: ví se totiž o něm, že kromě mnoha dalších operací „pro krásu” umí vytvářet i moc krásná prsa…
Co Vás práci plastického chirurga nejvíc baví?

Pestrost výkonů. Každý den operuji něco jiného a žádný případ není stejný. Jako mikrochirurg mohu přišít zpět amputované prsty nebo celou ruku, jindy přenášíme tkáně z břicha k rekonstrukci chybějícího prsu bez nutnosti implantátu. Na Taiwanu, kde jsem byl na stáži, jsem se naučil přenášet prsty z nohy na místo chybějících prstů ruky.

Mikrochirurgii prý u nás ovládá prý jen 30 – 40 lékařů a Vy jste jedním z nich. V čem tahle metoda spočívá?

Mikrochirurgie je operování nervů a drobných cév pomocí jemných nástrojů pod operačním mikroskopem. Díky této technice se dají přenášet určité části těla na jiné místo a po napojení cév je touto tkání obnoven i průtok krve. Základem je manuální zručnost, bez ní to nejde. Na Taiwanu, kde jsem byl na stáži, profesor Fu-Chan Wei vybíral mladé lékaře do svého týmu pomocí testu přebírání drobných zrnek jídelními hůlkami.

Jak přesná musí být mikrochirurgie?

Velmi přesná. Musíte dokázat sešít k sobě dva konce milimetr silné cévy, aby krev mohla volně proudit a neunikala ven. U nervů pak spojit jednotlivé svazky vláken. To vše nitkou tenkou jako lidský vlas.

Hodí se vám některé dovednosti mikrochirurga i v estetické plastické chirurgii?

Určitě. Především jemné zacházení s tkáněmi a pečlivost.

V březnu roku 1962 byla ve Spojených státech provedena první plastická operace prsou na světě pomocí implantátů, s nimiž tehdy ze sálu odešla matka tří dětí. Dnes jsou úpravy prsou vůbec nejčastěji prováděnou plastickou operací u nás i ve světě: změnilo se za toho od první operace hodně?

Byla vymyšlena celá řada postupů k modelaci prsů, také složení a proces výroby prsních implantátů prošel vývojem. Princip je ale v zásadě stejný.

Jak správě vybrat implantáty? Je nějaké pravidlo?

Při všech estetických operacích je myslím vůbec nejdůležitější dojít ke shodě mezi lékařem a pacientkou: ta opravdu ideální, vysněná prsa pak vzniknou po vzájemné dohodě. Základem je vždycky představa ženy, která do ordinace, a pak provedeme určitá měření. Klientka si také může do podprsenky vyzkoušet vložky zvolené velikosti.

A co když shoda nenastane?

Vždycky s pacientkami všechno předem probírám: komfort Kliniky GHC Praha spočívá mimo jiné v tom, že na to máme dost času. Když za mnou klientka přijde a něco chce, snažím se jí objasnit, co je reálné a pro ni můžu udělat. Když pak i přes vysvětlení, proč její volba není rozumná nebo technicky proveditelná, dál trvá na svém, rád ji svěřím do rukou kolegů z jiných pracovišť. Vím už, že bude tak dlouho obcházet plastické chirurgy, až ji někdo odoperuje. Nemůžu ale říct, že by mi tak pacientek ubývalo. Vlastně je tomu spíš naopak, za což jsem pochopitelně rád.

Jaké další estetické operace jsou vedle operací prsou nejpopulárnější?

Hodně žádané jsou liposukce, kdy tělo zbavujeme na určitých místech nežádoucího tuku. A operace horních i dolních očních víček – ty dnes často chtějí jak ženy, tak muži. Hodně mám i klientek, které potřebovaly trošku opravit břicho po porodu. A čím dál častěji přicházejí lidé, kteří chtějí konzultovat nebo už přímo provést facelift neboli úpravu stárnoucího obličeje. Na Klinice GHC Praha jsme celkem tři plastičtí chirurgové – prof. Markéta Dušková, doc. Miroslav Tvrdek a já. Takže si občas si pacienty posíláme, když máme dojem, že je to k jejich prospěchu. Já sám dělám rád všechny typy operací a když přijde někdo vyloženě za mnou, rád se ho i ujmu.

Vaším koníčkem je šerm – jak jste se k němu dostal?

Šermu se věnuji asi deset let a rozhodně nemůžu prohlásit, že jsem zkušený šermíř. Začínal jsem s historickým šermem italským rapírem. Pak jsem se věnoval sportovnímu šermu, kde jsem střídal kord a šavli, abych se nakonec vrátil k historické šavli. Ta mě v současné době baví nejvíc – je to zbraň důstojníků. Turnaje jsem v životě absolvoval pouze dva a ten druhý z nich vyhrál. Byl to ovšem i můj turnaj poslední, protože jsem si při něm zranil rameno, které mě trápí dodnes. Od té doby už beru šerm jen jako relaxaci.

Spojuje něco šermíře a chirurga? Třeba záliba v ostrých předmětech, schopnost soustředění nebo pevná ruka?

Jednoznačně koncentrace a spíš než „pevná” bych řekl „uvolněná” ruka. Kord stejně jako skalpel musí pružně vnímat odpor tkáně nebo soupeřovy čepele. Tlačit na pilu je velká chyba.

www.ghc.cz

MUDr. Jiří Bayer (1981) vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze. Jako chirurg začínal v Nemocnici Na Františku, od roku 2015 je vedoucím lékařem oddělení dospělých na klinice plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a je odborným asistentem na 3. Lékařské fakultě UK. Na Klinice GHC Praha, kde se věnuje estetické plastické chirurgii, působí od r. 2015. Má rád šerm a běh.

Líbí se vám naše články a projekt „Bulvar24.cz“? Přidejte se k nám na Facebooku
Fotogalerie:

Plastický chirurg MUDr. Jiří Bayer z Kliniky GHC Praha a pacientka vybírají implantáty, foto Ivan Kahún
Plastický chirurg MUDr. Jiří Bayer z Kliniky GHC Praha a pacientka vybírají implantáty, foto Ivan Kahún
Plastický chirurg Jiří Bayer ve foyer Kliniky GHC Praha, foto Ivan Kahún
Plastický chirurg Jiří Bayer ve foyer Kliniky GHC Praha, foto Ivan Kahún
Koníčkem MUDr. Jiřího Bayera z Kliniky GHC Praha je šerm, foto Ivan Kahún
Koníčkem MUDr. Jiřího Bayera z Kliniky GHC Praha je šerm, foto Ivan Kahún
MUDr. Jiří Bayer ovládá nejen skalpel ale i kord , foto Ivan Kahún
MUDr. Jiří Bayer ovládá nejen skalpel ale i kord , foto Ivan Kahún
MUDr. Jiří Bayer zvládne až 15 plastických operací týdně, foto Ivan Kahún
MUDr. Jiří Bayer zvládne až 15 plastických operací týdně, foto Ivan Kahún
Plastický chirurg Jiří Bayer z Kliniky GHC Praha, foto Ivan Kahún
Plastický chirurg Jiří Bayer z Kliniky GHC Praha, foto Ivan Kahún
Implantáty pro augmentaci prsou a plastický chirurg Jiří Bayer z Kliniky GHC Praha, foto Ivan Kaún
Implantáty pro augmentaci prsou a plastický chirurg Jiří Bayer z Kliniky GHC Praha, foto Ivan Kaún
Nejhezčí prsa vznikají ve shodě lékaře a pacientky_ na snímku MUDr. Jiří Bayer z Kliniky GHC Praha, foto Ivan Kahún
Nejhezčí prsa vznikají ve shodě lékaře a pacientky_ na snímku MUDr. Jiří Bayer z Kliniky GHC Praha, foto Ivan Kahún

Redakce Bulvar24.cz.cz

Linda-1024x317

Share