Režisérka Eva Toulová: Někdy je to adrenalin na druhou, ale mám to ráda!

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

CelebrityCestováníLifestyle

Režisérka Eva Toulová: Někdy je to adrenalin na druhou, ale mám to ráda!

Režisérů bylo u nás vždy požehnaně a nelze je ani všechny vyjmenovat, ale pokud se do režie pustí žena, je to vždy spíš tak trochu unikát. Už proto, že poslouchat ženu a zvláště na place, je pro některé asi méně přijatelné, než muže. Eva Toulová ale není hysterická, netrhá scénáře, nefackuje kameramany, nerve kostýmy. Neustále se usmívá, je příjemná a lidi kolem sebe spíš prosí, než rozkazuje. Za sebou má filmy, seriály, klipy i reklamy. Co právě dělá, co ji čeká a baví? 

Jak se momentálně máte? Končí nám léto, přichází podzim.

Máme se dobře. Léto uteklo strašně rychle a kromě pár dnů volna, jsem ho měla spíše pracovní. Ale nestěžuju si. Baví mě to.

Jaká byla vlastně vaše cesta k profesi filmařky, režisérky? To není úplně běžné, že žena stojí za kamerou jako ta šéfová.

Není to úplně běžné, ale zároveň to není nic výjimečného. Režisérek není málo a těch skvělých bylo a je pořád dost. Nejenom ve světě, ale i u nás.

Vy ale nejste takový ten ´tradiční´režisér, který křičí, trhá scénáře a někdy i kostýmy na hercích.

Zatím ne (smích). Ne, vážně. To opravdu nejsem, snažím se s všemi vycházet dobře, v klidu. Jsem spíš kliďas, možná maličko nervózní, ale snažím se zachovat chladnou hlavu. I když tedy někdy je to adrenalin na druhou. Ale pořád mě to baví…

Máte nějaké vzory? 

Mně se moc slovo vzor nelibí, protože lidi, co mají vzor inklinují k tomu kopírovat jej, takže nemám. Ale mám lidi, kterých si vážím. Na FAMU mě nejvíce ovlivnily Věra Chytilová a Jasmína Blaževič a ve výtvarném světě je to Andy Warhol. Jako správná „moravskokrumlovačka“ mám samozřejmě ráda Alfonse Muchu.

Hovoříte o výtvarném umění. Vy jste ho studovala a až pak jste šla k filmu. 

Ano, po vystudování malby na střední škole jsem se hlásila na FAMU na režii, kde mě přijali a prakticky od té doby pořád točím.

Točíte filmy, seriály, reklamy i klipy. Který projekt vám zatím přirostl k srdci nejvíce.

Na to nedokážu odpovědět. Každý projekt mi přinesl nové zkušenosti, přátele, zážitky. Ale nejvíc jsem si asi užila celovečerní dokument Camino na kolečkách, který jsme měli v kinech v roce 2017. Kromě natáčení jsem se pořádně prošla Španělskem a během cesty, která mě dodnes změnila, jsem si uvědomila spoustu věcí.

Jste před dokončením nového klipu s Aničkou Slováčkovou, v čem bude klip výjimečný?

Rekord bude v délce příprav. Trvaly asi půl roku. Snažili jsme se, ať má klip nějaké poselství a trochu odráží dobu. Ukazujeme v něm ten perfektní virtuální svět, kterým se před ostatními prezentujeme vs. ten reálný. Námětem bylo samotné natáčení klipu, kde nám v jednotlivých rolích fiktivního štábu hrají různé známé osobnosti.

Neláká vás také divadelní režie?

Přiznám se, že moc ne. Na filmu se i líbí právě ta jedinečnost neopakovatelnosti – co v danou chvíli natočíte, s tím dál musíte pracovat – musíte se vypořádat se spoustou věcí, které neovlivníte jako počasí, pozdní příchody, náhody, nemoci, zranění – nic z toho v divadle není.

Kdo z herců vás nejvíce překvapil a čím?

Aktuálně Igor Bareš, se který jsem točila Casting na lásku. Byl tak vynikající, že jsem mu neměla skoro režijně cokoli dodávat. A když se pak ve střižně koukáte na záběry s tím, tak jsou prostě všechny skvělé! Je to pan herec s velkým P. Ale pak jsou taky lidé, kteří jsou zkrátka velké osobnosti, jsou skromní, velcí profesionálové a ještě je s nimi legrace. Třeba teď na Čechových třeba pánové Jiří Klem, Jan Přeučil nebo Josef Zíma. To jsou zkrátka legendy….

Jste také držitelkou „výtvarného rekordu“. O co šlo?

V roce 2007 jsem vytvořila největší obraz kreslený pastelkami v ČR. Malování mě baví. Ilustrovala jsem i knihu Století neklidu a herci Petru Baťkovi pak jeho předposlední knihu básní Výkřik motýla. Je to další obor, který mě baví a naplňuje. 

Prý taky píšete knihy

Mám za sebou knihy Vanitas, Sedmero vran, Alenka v údivu a Šťastná, podle které pak vznikl i film. Ale plánů mám daleko více (smích)

Z čeho máte v životě radost?

Určitě nejvíc každý natočený výsledek, který se povedl. Ještě větší radost mi pak dělá, když se natočená věc líbí především publiku.

Jak relaxujete, když nestojíte za a před kamerou? 

Přiznám se, že mám ráda svojí práci, která mi dělá radost, takže dost pracuji a jsem tak trochu workoholik. Od Camina na kolečkách, kde jsme ušli 640 km Španělskem jsem si oblíbila pěší chůzi, takže ráda chodím na procházky přírodou. Miluju zvířata – doma mám kočku Mňouka a morče Zázvora, kdyby to šlo, pořídila bych si zvířat mnohem víc.

Jaká máte profesní sen do budoucna?

Ráda bych natočila historický dobový film, ale ten vyžaduje opravdu velký rozpočet a jak jistě víte, není jednoduché dnes sehnat peníze. Uvidíme, třeba se zadaří. Tohle by mě opravdu hodně bavilo…

 

Fotogalerie:

Eva Toulová s herci a štábem při filmu Jak se moří revizoři
Eva Toulová s herci a štábem při filmu Jak se moří revizoři
Eva Toulová s herci z nového seriálu Čechovi
Eva Toulová s herci z nového seriálu Čechovi
S Tomášem Magnuskem a Vlastimilem Harapesem na place
S Tomášem Magnuskem a Vlastimilem Harapesem na place
Eva s kamarádem, předním českým modelem Vojtěchem Babištou
Eva s kamarádem, předním českým modelem Vojtěchem Babištou
Eva Toulová se věnuje i výtvarnému umění!
Eva Toulová se věnuje i výtvarnému umění!
Eva je spojena i s projektem Camino na kolečkách
Eva je spojena i s projektem Camino na kolečkách
S legendou české dechovky a hercem Josefem Zímou se potkala při natáčení
S legendou české dechovky a hercem Josefem Zímou se potkala při natáčení
Při práci je Eva Toulová kliďas!
Při práci je Eva Toulová kliďas!

 

Redakce: Bulvar24.cz

Foto: archiv E. Toulové, archiv filmů

 

Share