Recept: Pampeliškový med s vůní exotiky

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

S Alishou v kuchyni

Recept: Pampeliškový med s vůní exotiky

8) Pampeliškový med

Všude kvetou pampelišky, tak by byla škoda je nevyužít a neudělat z nich na zimu pampeliškový med nebo spíše takový pampeliškový sirup. Loni jsem tento med dělala poprvé a moc nám zachutnal, takže jsem se na jeho přípravu vrhla i letos. Nebyla bych to já, kdybych zase neudělala nějaký ten „upgrade“ receptu a musím říct, že se tentokrát opravdu povedl.

Věděli jste, že používání medu z pampelišek má kladný vliv na játra, různé alergie a respirační onemocnění. Pomáhá při kožních i trávicích problémech, čistí krev i žaludek, napravuje poruchy metabolismu, příznivě působí na slezinu a proti žlučníkovým kamenům a hlavně úžasně voní. Tak pojďte zkusit můj PAMPELIŠKOVÝ MED s vůní exotiky, který není nijak složitý na přípravu a v zimě vám do čaje „vnese vůni jara“.

Alisha Easy Cooking

Časová náročnost: 24hodin louhování/ 2hodiny vaření

Počet porcí: 8-10 menších sklenic

Ingredience:

200 ks plně rozkvetlých pampeliškových květů (já dávám cca 400ks, aby byl med silný)

2l vody

2 bio citrony

2 bio pomeranče

1 lžíce kyseliny citronové (můžete vynechat)

1 kg třtinového cukru (chcete-li med hustý, tak 2 kg)

Krok č.1: Plně rozkvetlé květy pampelišky neboli smetánky lékařské sbíráme nejlépe dopoledne. Necháme je minimálně hodinku ležet venku, aby všichni broučci měli šanci vyletět (někdo pampelišky proplachuje, aby se zbavil případných broučku, ale já to nedělám, jelikož přijdete o většinu pylu, který dává chuť a barvu medu).

Krok č.2: Nyní si nakrájíme na plátky citrony a pomeranče (pokud je nemáte v bio kvalitě, tak okrájejte slupku, ať nejdou chemikálie do pampeliškového medu).

Krok č.3: Převaříme si 2 litry vody, kterou ihned zalijeme pampelišky s citrusovými plody a necháme minimálně 24 hodin louhovat na tmavém, chladném místě. Občas můžete promíchat. V tento moment přidejte lžíci kyseliny citronové, ale já ji vynechala, protože máme dostatek citrusových plodů, které med „zakonzervují“.

Krok č.4: Po 24 hodinách louhování pampelišek a citrusů směs přecedíme. Já cedím poprvé klasicky přes síto a poté znovu přes plátno/utěrku/kapesník, aby zachytil zbylé nečistoty a pampeliškový med by krásně čirý.

Krok č.5: Ve velkém hrnci smícháme pampeliškový „louh“ s 1kg třtinového cukru a na mírném ohni za občasného míchání vaříme cca 1,5 – 2 hodiny. Čím déle budete med vařit tím ho budete mít tmavší a hustší. My doma med nemusíme úplně sladký, takže přidávám pouze 1kg cukru, ale pokud ho chcete opravdu sladký a hustý, tak přidejte jako v jiných literaturách 2kg.

Krok č.5: Mezitím co se mi vaří med si přichystám zavařovací sklenice, které vysterilizuji v troubě (návod viz. dole pod receptem). Do teplých sklenic liji ještě horký med, uzavřu víčkem a nechám do druhého dne vychladnout dnem vzhůru.

Hotový pampeliškový med vám vydrží do příštího jara v chladu a temnu. Enjoy your medík 😊

Přeji Vám #zdravejsiVareni a hlavně #sRadostiABezStresu

Vaše #AlishaEasyCooking

Alisha

Něco na víc:

  • pokud chcete med mít aromatičtější můžete přidat hrst meduňky, která dodá výbornou chuť a aroma,
  • pokud chcete mít med světlý, tak místo třtinového cukru přidejte jen klasický „bílý“ cukr a med dlouho nevařte, aby nezačal karamelizovat a tím i zlátnout.
  • jak rychle a jednoduše sterilizovat sklenice v troubě http://alishaeasycooking.com/jak-nejrychleji-a-nejsnadneji-sterilizovat-sklenice/

Další recepty a rady naleznete:

Líbí se vám naše články a projekt „Bulvar24.cz“? Přidejte se k nám na Facebooku

Fotogalerie:

1) Ingredience med
1) Ingredience med
2) Pampelišky natrhané
2) Pampelišky natrhané
3) Citrusy
3) Citrusy
4) Pampelišky a citrusy
4) Pampelišky a citrusy
5) Cezení pampeliškového extraktu
5) Cezení pampeliškového extraktu
6) Pampeliškový extrakt a cukr
6) Pampeliškový extrakt a cukr
7) Plnění sklenic pampeliškovým medem
7) Plnění sklenic pampeliškovým medem
8) Pampeliškový med
8) Pampeliškový med
Plnění sklenic medem
Plnění sklenic medem
Chládnutí medu
Chládnutí medu
Pampeliškový med
Pampeliškový med

Redakce Bulvar24.cz

Share