„Noc před natáčením nikdy neusnu.“ Rozhovor s režisérkou Evou Toulovou

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Rozhovory

„Noc před natáčením nikdy neusnu.“ Rozhovor s režisérkou Evou Toulovou

Česká režisérka, scénáristka a výtvarnice vystudovala obor režie na pražské FAMU pod vedením Věry Chytilové. V prosinci loňského roku uvedla, ve svých 24 letech, do kin její celovečerní debut Šťastná. Mimo film jí byly vydány tři publikace – Vanitas, Šťastná, Sedmero vran a účastnila se kolem dvou desítek výtvarných výstav.

1. Proč jste se rozhodla zrovna pro režii?

Odpověď: Filmy jsme zbožňovala vždycky, ale o režii jsem zpočátku vůbec neuvažovala. Od mala jsem toužila být výtvarnou malířkou – malovala a kreslila jsem každý den, nastoupila na střední školu na studium malby. Ale postupem času jsem začala zjišťovat, že mi „jen“ malba jako výrazový prostředek nestačí. Už na střední jsem začala psát kratší povídky, pak knihy – a režii beru právě jako spojení výtvarné literární stránky. Přihlásila jsem se na FAMU a vzali mě na první pokus.

foto: archiv E.Toulová
foto: archiv E.Toulová

2. Co všechno obnáší režisérova příprava na natáčení?

Odpověď: Režisér musí být většinou úplně u všeho. Konzultuji, upravuji nebo píšu scénář, vybírám štáb, lokace, herce, případně i komparzisty, pokud jsou pro dané vyznění nějak charakteristicky důležití, jezdím na obhlídky, jsem u tvorby storyboardu, natáčecího plánu, kamerových zkoušek a mnoho dalšího. Několik dní před první klapkou se prakticky nezastavím. Zpravidla noc před natáčením nikdy neusnu a promítám si v hlavě průběh natáčení.


3. Jaký typ režiséra jste?

Odpověď: Určitě nejsem přísně direktivní typ. Já nad vším ráda dlouho a ze všech úhlů přemýšlím – přijímám názory ostatních a určitě lepší myšlenku nevylučuji jen proto, že by nebyla moje. Uvítám, když za mnou přijde herec s nápadem, jak roli “vylepšit” – pokud je to pro dobro věci. Přece jen film je kolektivní dílo. Dávám přednost co nejkomplexnějším přípravám – jsem ráda, když mě nic nepřekvapí a vše mám pod kontrolou.

foto: Jiří Zídek
foto: Jiří Zídek

4. Na čem právě pracujete? Plánujete další film?

Odpověď: Přes léto se těch natáčení vyrojí většinou nejvíce. Zhruba před měsícem jsme točili krátkometrážní autorský film Chameleon Kuby Křena s Davidem Krausem a Anetkou Krejčíkovou, a ani ne před týdnem jsem režírovala reklamu pro pánské obleky s Martinem Krausem, která bude opravdu mimořádná. Druhý film určitě chystáme, jen se nám jeho realizace trochu pozdržela vlivem ostatních natáčení. Nyní jsme ve fázi, kdy už jen ladíme scénář a uvidíme, jak dopadnou klíčová jednání ohledně financování.

5. Jak ráda relaxujete?

Odpověď: Jako správný vodnář miluji vodu – chodím téměř denně plavat do menšího bazénu ve fitness centru a strašně se těším, až pojedu za měsíc k moři. Jinak se ráda dobíjím procházkami v přírodě.

foto: Petr Stuna
foto: Petr Stuna
foto: Zuzana Fedorová
foto: Zuzana Fedorová
foto: archiv ishorts
foto: archiv ishorts
foto: janbranc.com
foto: janbranc.com

Zdroj: Petr Mareček

Profilové foto: archiv E.Toulová

Redakce Bulvar24.cz

Aktuální práce pro modelky a hostesky…
job4models2
Share