Neuvěřitelných 20 let! Před tolika lety zemřel nejtěžší český herec Jiří Růžička!

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Celebrity

Neuvěřitelných 20 let! Před tolika lety zemřel nejtěžší český herec Jiří Růžička!

Letos 4. ledna uplynulo 15 let kdy zemřela herečka Helena Růžičková a dnes je to 20 let, co odešel její jediný syn Jiří Růžička mladší. Svého času patřil nejenom k nejtěžším českým, ale nejspíš evropským hercům. Svou extrémní obézností byl proslulý, ale uměl si z ní udělat, stejně jako jeho matka Helena, přednost. Monstrózní nadváha se však talentovanému herci stala osudnou! 
 

Jiří Růžička, původně vyučený prodavač, měl se svou matkou Helenou spíše sourozenecký vztah, než klasický vztah matka – syn. Oslovoval ji křestním jménem, stejně jako svého otce, bývalému režisérovi Jiřímu Růžičkovi st.. S maminkou postupem let vytvořil komickou dvojici a vystupovali spolu jak na jevištích, tak i ve filmech a v televizi. „Jirka razí heslo plná zaměstnanost, plná zaměstnanost. Někdy je neuvěřitelné, co se svou fyzickou stránkou zvládne, ale taky, co toho sní a vypije. To já bych měla na týden,” přiznávala často Helena Růžičková.

Přitom, když se její syn 8. ledna 1956 narodil, měla jeho babička, matka herečky strach, že zemře. „Jirka byl hubeňoučký, skoro jako podvyživené dítě. A teď…?,” říkávala s úsměvem Růžičková a nezapomínala zmínit jednu zvláštnost. „Děti běžně jako své první slovo, když se učí mluvit, řeknou máma, nebo táta, ale náš Jirka je asi boží dítě, protože jeho první slovo bylo ‘Bůh’,” prozradila v několika rozhovorech herečka, která také většinu života bojovala s nadváhou.

Jenomže zatímco ona ji měla způsobenou bulimií po porodu a chybnou funkcí srdce, čímž se jí v těle zadržovala voda, její syn byl extrémně tlustý. „Jirka, když se chtěl zvážit, musel jezdit a nákladní nádraží. Nedělal to často, a pak ho tam už ani nepouštěli, protože i tu váhu jim tam strhnul,” smála se Helena Růžičková situacím, které ale ve skutečnosti moc humorné nebyly. Zatímco ona přiznala, že její nejvyšší váha se šplahala k hodnotě 226 kg, její syn jí předčil. Jeho hodnoty svého času atakovaly hranici tří metráků.

Růžičková si ze všeho uměla udělat legraci, a tak často hlásila do světa: „Já nejsem tlustá, já jsem jen blbě vyrostla. Já bych totiž na svou váhu musela být sedm metrů vysoká a Jirka by byla jak malý činžák….”

„Když jsme točili začátkem 80. let s Deanem Reedem a Vaškem Neckářem legendární film Zpívej, kovboji!, tenkrát nás herce vážili. A měli tam váhu, která mluvila. Jirka na ni nelezl raději vůbec, ale já byla za hrdinku. To jsem ale neměla dělat. Stoupla jsem si na ni, co svítilo, to zhaslo, co nesvítilo, to se rozsvítilo. Pak v ní zakřapalo, ozvala se divná rána a ozvalo se: Nevstupujte na váhu ve skupinkách!,” přidávala k dobru historku herečka, která poslední roky života, jak kvůli operaci srdce a novému kardiostimulátoru, tak později i z důvodu onkologického onemocnění zhubla přes sto kilogramů.

Extrémní nadváha byla pro jejího syna osudná. Na podzim roku 1996 mu před odjezdem na pracovní cestu na Slovensko s matkou doma praskl vřed na dvanácterníku. Sanitka jej po velkých kompliacích a s pomocí hasičů přepravila do nemocnice, kde jej stabilizovali. Poté, během dalších dvou let vystřídal zhruba 20 nemocnic, ústavů a sanatorií.  Prodělal několik infarktů, mrtvic, a učil se i znovu mluvit. Byl závislý na stálé pomoci druhých. Přestože Helena Růžičková věřila, že její jediný syn se uzdraví, bylo jasné, že je jen otázka času, kdy tělo vypoví službu. A tak 20. února 1999 vydechl Jiří Růžička mladší v pražské Thomayerově nemocnici naposledy. 

Vlastní hrob na přání nemá. Jeho popel je rozptýlen – následně spolu s popelem tatínka Jiřího st., který zemřel v září  a maminky Heleny, která manžela přežila o necelé čtyři měśice a syna o pět let – na loučce Vinohradských hřbitovů. Zůstaly po něm dvě, dnes již dospělé dcery, které se ale s otcem po rozvodu nestýkaly. Po smrti Heleny Růžičkové se však staly jedinými a zákonitými dědičkami. 
 

 

Fotogalerie:

Jiří Růžička se svou matkou Helenou tvořili komediální pár na jevišti, ve filmu i v televizi!
Jiří Růžička se svou matkou Helenou tvořili komediální pár na jevišti, ve filmu i v televizi!
S matkou si Jiří Růžička ml. zahrál i v legendárním filmu s Deanem Reedem Zpívej, kovboji!
S matkou si Jiří Růžička ml. zahrál i v legendárním filmu s Deanem Reedem Zpívej, kovboji!
Ve svých 17-ti letech si zahrál v Popelce s Libuškou Šafránkovou a už tehdy vážil metrák.
Ve svých 17-ti letech si zahrál v Popelce s Libuškou Šafránkovou a už tehdy vážil metrák.
Váha Jiřího Růžičky ml. atakovala svého časi hodnotu 300 Kg.
Váha Jiřího Růžičky ml. atakovala svého časi hodnotu 300 Kg.
Otec Jiří Růžička st. přežil svého syn o čtyři roky a matka Helena o necelých pět let.
Otec Jiří Růžička st. přežil svého syn o čtyři roky a matka Helena o necelých pět let.

 

Redakce: Bulvar24.cz

Foto: archiv

Share