Neuvěřitelné! První československá Popelka slaví padesátiny: Vznikla tour i kniha!

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Celebrity

Neuvěřitelné! První československá Popelka slaví padesátiny: Vznikla tour i kniha!

Čas neuvěřitelně letí! To si o víkendu řekli protagonisté první československé, ještě černobílé televizní Popelky. Před rozhlasovým mikrofonem se živě potkali Popelka Eva Hrušková, princ Mojmír Jiří Štědroň i kočí a hlas holoubka Antonín Navrátil. Letos je tomu totiž 50 let, kdy byla pohádka natočena. Tobogán Českého rozhlasu Dvojka tak symbolicky odstartoval jak novou talk show tour, tak i odprezentoval unikátní knihu, která teprve vyjde. 




 

Moderátor pořadu Tobogan Aleš Cibulka hostil v přímém přenosu vybranou společnost. Všichni, kteří se sešli ve studiu mají jedno společné – stáli u zrodu jedné naší filmové legendy, televizní pohádky, která byla poprvé uvedena právě před padesáti lety, o Vánocích roku 1969.

Na pódiu se sešli: Popelka Eva Hrušková, představitel prince Mojmíra Jiří Štědroň, a taky panský kočí, jehož v pohádce ztvárnil tehdy desetiletý Antonín Navrátil.  Ten také namluvil hlas holoubka, což málokdo tuší.

Jak předeslal Aleš Cibulka, po padesáti letech je vše dovoleno, takže hosté zcela spontánně a s náležitým odstupem vzpomínali i na události a zážitky, které rozhlasoví posluchači měli možnost slyšet vůbec poprvé. A protože neodmyslitelnou součástí pohádky byly i nádherné písničky, není divu, že znovu zazněly i během živého rozhlasového přenosu. Popelka a princ Mojmír si je zopakovali naživo po padesáti letech a nutno konstatovat, že jejich soudobé hlasové projevy se od těch filmových opravdu příliš neliší.

Hostům ve studiu i rozhlasovým posluchačům přinesl Tobogan dvě důležité informace: Až do konce roku 2019 se mohou setkávat s protagonisty černobílé  Popelky v rámci pořadu Popelka na Cibulce. „Už teď mám ve svém diáři několik desítek představení po celé republice, a termíny a místa jejich konání stále přibývají. Moc nás to těší,” poznamenal Cibulka, který vysekl poklonu Evě Hruškové, že se od doby, kdy televizní pohádka vznikla příliš nezměnila to ani hlasově.

Jestliže film přežije půlstoletí, stává se legendou a sluší se zdokumentovat jeho historii. Tenhle úkol na sebe s velkou radostí vzal autor a zároveň nakladatel Pavel Mészáros, který společně s Evou Hruškovou přivedl na svět knihu, věnovanou právě černobílé klasice. Byla poprvé oficiálně představena právě během rozhlasového přenosu, nese název Popelka a spol.,  a kromě osobních vzpomínek přináší i rozsáhlou fotodokumentaci, často i ze soukromých archivů, která doposud nebyla zveřejněna. Bude se slavnostně křtít koncem března a přinese opravdu mnoho zajímavého a doposud nevyřčeného.

Během rozhlasového přenosu, ale i v rámci tour vymyslel modeátor speciální disciplínu, a sice soutěž v přebírání hrachu. Jak to bude fungovat, si vyzkoušeli v Toboganu „Popelčin“ manžel herec Jan Přeučil a již zmíněný autor knihy a nakladatel Pavel Mészáros. Oba pánové se úkolu zhostili s maximální zodpovědností a klání ukončili remízou. „Nebylo to jednoduché, protože nám Aleš do ošatky nasypal čočku, hrách a fazole. Ale na takový malý, lehký oběd jsme si ten hrách vybrali…,” smáli se oba pánové.

Opravdu unikátní překvapení pro diváky i pro samotnou „černobílou“ Popelku Evu Hruškovou  připravil Aleš Cibulka, když do éteru zazněla autentická nahrávka milého vzkazu od Popelky „barevné“ tedy od herečky Libušky Šafránkové, která pogratulovala své kolegyni a blízké kamarádce. Zajímavé je, že mezi vznikem obou pohádek byl odstup jen čtyř let.

V černobílé Popelce si hrály také Dana Medřická, Růžena Merunková a Dana Hlaváčová. Macechu a dvě nevlastní sestry Evy Hruškové. Kuriózní na tom je, že právě  herečka Dana Hlaváčová, která je sestrou Jany Hlaváčové, si zahrála v obou Popelkách a tutéž roli – zlou a nevlastní sestru ubohé dívky, která pak ale díky třem oříškům ke štěstí i k lásce k princi přijde….




Fotogalerie:

I po 50 letech Jiří Štědroň před Evou Hruškovou poklekl!
I po 50 letech Jiří Štědroň před Evou Hruškovou poklekl!
Během přenos manžel Evy Hruškové Jan Přeučil a nakladatel Pavel Mészáros přebírali hrách a čočku...
Během přenos manžel Evy Hruškové Jan Přeučil a nakladatel Pavel Mészáros přebírali hrách a čočku…
Eva Hrušková a Jiří Štědroň po 50 letech vzpomínali na natáčení a taky zpívali!
Eva Hrušková a Jiří Štědroň po 50 letech vzpomínali na natáčení a taky zpívali!
Koncem března také vychází unikátní kniha k 50. výročí natočení Popelky.
Koncem března také vychází unikátní kniha k 50. výročí natočení Popelky.
První televizní Popelka měla premiéru v roce 1969!
První televizní Popelka měla premiéru v roce 1969!

 

Redakce: Bulvar24.cz

Foto: Jaroslav Hauer, Marie Votavová, archiv ČT

 

 

 

 

Share