Neuvěřitelné! Dnes je to 15 let, kdy zemřela Helena Růžičková! Vlastní hrob nemá. VIDEO A FOTO UVNITŘ!

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

CelebrityLifestyle

Neuvěřitelné! Dnes je to 15 let, kdy zemřela Helena Růžičková! Vlastní hrob nemá. VIDEO A FOTO UVNITŘ!

Jako by to včera bylo, a přitom právě dnes je to už neuvěřitelných 15 let, kdy z tohoto světa navždy odešla jedna z největších, ale svého času nejtěžších českých hereček Helena Růžičková. Chybí kolegům, přátelům a především těm, pro které byla vždy dobrou rádkyní, ale především herečkou s neuvěřitelným talentem. 
Rodilá Pražačka ze smíšeného manželství – tatínek Čech, maminka Srbochorvatka, vyrůstala na pražském Karlově náměstí. V prvním patře činžovního domu vpravo od Faustova domu, s dnes růžovou fasádou a s jediným balkónem, který má. Kde právě Málkovi, jak se Helena za svobodna jmenoval, měli rozlehlý byt. Ten jim dvakrát předělili a opět vrátili zpět. Na stejném místě bydlela i když se vdala a narodil se jí syn Jirka. Bydlela s nimi i Helenina maminka Dragica. Následně se přestěhovali do pětipokojového bytu ve Zborovské ulici na Smíchově. Později pak už jen sami tři do ulici U plynárny a posledním bydlištěm v Praze byla Volyňská ulice ve Vršovicích. 

„Na Karláku byly cirkusy a ty já milovala. Taky jsem s cirkusem utekla a když mě pak rodiče našli, to bylo facek jako kvítí. Já byla od dětství komik. Taky jsem od tří let dělala balet a od čtyř let jsem byla členkou Baletu Národního divadla,” chlubila se často herečka, která si už ve svých čtyřech letech zahrála ve filmu – v Čápově Babička, kde ztvárnila jedno z Kudrnovic dětí.

Pak následovaly menší role a pauza. Vystudovala Střední zdravotnickou školu a stala se zubní laborantkou. Více ji ale lákalo divadlo a tak se z osvětlovačky a zvukařky, dostala na prkna, která znamenají svět. Od divadla v Přibrami, po Mladou Boleslav, až po slavný Činoherák.

„Odešla jsem tehdy v době, kdy jsem cítila, že to není ono. Byla to doba, kdy jsme tam měli nejmenovanou kolegyni. A ta, když jsem přišla a měla jsem nové šaty a vyhrkla na mě: Heleno, tobě to tak sluší, to jsou tak krásný šaty – tak jsem se šla převlíct,” vzpomínala na dobu v divadelním angažmá Růžičková.

Přes dva roky nesměla na obrazovku ani do filmu. Za vším prý stál tehdy zákaz od Vladimíra Dvořáka, šefa přes televizní dramaturgii. Přičemž později se stal spolu s Jiřinou Bohdalovou průvodcem a autorem slavného Televarieté. Ti dva – Růžičková a Dvořák si ale do smrti na jméno nemohli přijít a když se potkali, ignorovali se navzájem.

S Jiřinou Bohdalovou měla Růžičková úžasný vztah. Jednak šla jejímu manželovi Jiřímu Růžičkovi za svědkyni za svatbu, protože právě je dva dala kdysi dohromady, a pak jako kolegyně se k sobě vždy chovaly slušně a s úctou.

Po všech pádech, ale i úspěšich, kdy Růžičková zazářila v triologii o rodině Homolkově, seriálu Vlak dětství a naděje, O princezně Jasněnce a létajícím šefci, další trilogii Slunce, seno, seriálu Přítelkyně z domu smutku, natočila se synem Jiřím Růžičkou, kdysi nejtěžším evropským hercem film Trhala fialky dynamitem, který se rozhodli sami produkovat. Narazili na podvodníka Hošnu, který nejenom je připravi o peníze a oni se svých peněz nikdy nedočkali…

Jiří Růžička, jediný Helenin syn, ale také parťák, zemřel 20. února 1999 po tříleté zdravotní peripetii na celkové selhání organismu. Vztah mezi mámou a synem byl spíše sourozenecký. Říkali si dokonce křestními jmény Heleno a Jirko. Vystupovali spolu, ale také řešili všechny rodinné věci. „U nás se nikdy nelhalo. Ať bylo, co bylo, vždycky jsem si řikali pravdu. A když byl problém, musel se pojmenovat. Jak tohle se stalo, dalo se to řešit, a to doporučuji všem,” radila vždy herečka.

Helena Růžičková v posledních letech svého života natočila Fontánu pro Zuzanu 2 a později už jen pár filmů a inscenací, včetně těch méně známých, jako bylo Hořké léto, Jak se dělá opera, Králův šašek, pohádku Z Pekla štěstí 2, kde si střihla roli čarodějnice a posledním filmem byla komedie Kameňák 2.

„Točila roli zelinářky, která vykládá osud z čočky pět měsíců před smrtí. Tehdy už hodně nemocná, unavená, ale bezvadná. Byla to tak trochu Helenina osudová role,” říká její “dvorní” režisér Zdeněk Troška.

Byla to její poslední role a premiéry se bohužel nedočkala. Zemřela 4. ledna 2004 ve věku 67 let po více než dvouletém boji s rakovinou. Snad by se ze zákeřné choroby i zcela dostala. Dokonce po 27 chemoterapiích dokázala tu “mrchu”, jak jí říkala zlikvidovat, kdyby jí na 8. infarkt nezemřel 6. září 2003 manžel Jiří, s kterým byla 48 let. V ten moment pro ni ztratil život smysl. Jeji stav se rapidně během dvou týdnů prudce zhoršil. Poslední Vánoce i Silvestra strávila v plzeňské nemocnici, kde měla už své jisté “domovské právo”. Kde také málem uhořela na posteli, protože i přes chemoterapie kouřila. „Kouřím od osmi let a teď pár let před smrtí přeci nepřestanu,” říkávala často.

Růžičková vydala o své nemocni 3 knihy – Deníky mezi životem a smrtí, které napsala s kamarádkou, spisovatelkou Marií Formáčkovou, stejně jako dalších několik knih. Svůj majetek chtěla původně odkázat dětskému domovu, jehož byla patronkou. To nakonec neudělala. A protože nenechala závěť, chalupu ve Slatině u Horažďovic, ojeté auto, tantiémy a pár šperků a tisíc na účtu zdědily její dvě vnučky s nimiž se tehdy nestýkala kvůli jejich matce, bývalé snaše Heleně Růžičkové mladší.

Vnučky, dnes dospělé ženy, z nichž dnes jedna je už údajně matkou, mají chalupu dodnes, starají se o ni a tráví na ní volný čas. Ve Slatině, kam se Růžičkovi poslední dva roky svého života přestěhovali, má herečka pomník ve tvaru patníku. Místní i lidé z nedalekého Babína, Horaždovic či Blatné na ni dodnes s láskou vzpomínají. Helena Růžičková byla jen jenda a už nikdy žádná taková nebude.

„Helena Růžičková, Stella Zázvorková a Míla Myslíková byly herečky od Boha. Ani jedna neměla herecké vzdělání, přesto, kdyby chtěly a mohly, určitě by se proslavily i v Hollywoodu. Všechny už odešly a je po nich tak nějak prázdno,” říkají často mnozí filmaři, ale i fanouškové, kterým právě tento typ hereček dnes velmi chybí.

Kromě toho, že byla velkou a talentovanou herečkou, byla také vědma, která věštila z kávové sedliny, ale nejčastěji z čísel – mistrnně ovládala numerologii a skoro nikdy se nespletla. Předpověděla také pád newyorských dvojčat, činnost sopky Milešovky, nebo povodně v roce 2002. Předpověděla i Menšikovu či Hrzánovu smrt, nebo to, že Miloš Zeman bude na tisíc procent českým prezidentem. Sama sobě ale budoucnost nevykládala, prý si sama sobě nadržovala. 

Helena Růžičková vlastní hrob nemá. Ani ho nechtěla! Celá rodina, která vymřela bohužel během pouhých pěti let je rozptýlena na loučce na Olšanském hřbitově. Každý rok tam v době úmrtí nebo výročí narozenin, tedy okolo 13. června, nosí někteří fanoušci a přátelé květiny a zapalují svíčky.
 

Fotogalerie:

Helena Růžičková zemřela 4. 1. 2004 ráno v plzeňské nemocnici.
Helena Růžičková zemřela 4. 1. 2004 ráno v plzeňské nemocnici.
Helena Růžičková nejprve bojovala s nadváhou, aby pár let před smrtí zhubla o více než sto kilogramů.
Helena Růžičková nejprve bojovala s nadváhou, aby pár let před smrtí zhubla o více než sto kilogramů.
Herečka Helena Růžičková bojovala dva roky s rakovinou, humor ale nikdy neztratila!
Herečka Helena Růžičková bojovala dva roky s rakovinou, humor ale nikdy neztratila!
Od svych tří let dělala Růžičková balet.
Od svych tří let dělala Růžičková balet.
Proslavila ji řada rolí, nejvíce asi Škopková ze Slunce, sena...
Proslavila ji řada rolí, nejvíce asi Škopková ze Slunce, sena…
Se synem Jiřím tvořila komickou profesionální dvojici ve filmu i na jevišti.
Se synem Jiřím tvořila komickou profesionální dvojici ve filmu i na jevišti.
S manželem, bývalým hercem a režisérem Jiřím Růžičkou st. prožila skoro 48 let života.
S manželem, bývalým hercem a režisérem Jiřím Růžičkou st. prožila skoro 48 let života.
Za svědka na svatbu jim šla kdysi Jiřina Bohdalová.
Za svědka na svatbu jim šla kdysi Jiřina Bohdalová.
Režisér Zdeněk Troška byl pro Helenu jedním z nejbližších přátel.
Režisér Zdeněk Troška byl pro Helenu jedním z nejbližších přátel.
U Trošky si poprvé zahrála ve Slunci, senu, jahodách, ale také v pohádce O princezně Jasněnce.
U Trošky si poprvé zahrála ve Slunci, senu, jahodách, ale také v pohádce O princezně Jasněnce.
Hrála i v seriálu O zvířatech a lidech.
Hrála i v seriálu O zvířatech a lidech.
Poslední rolí byla zelinářka v Troškově Kameňáku 2, který točila pět měsíců před smrtí.
Poslední rolí byla zelinářka v Troškově Kameňáku 2, který točila pět měsíců před smrtí.
Helena Růžičková, ani její manžel ani jejich syn Jiří hrob nemají. Jejich popel byl rozptýlen na loučce Vinohradských hřbitovů pod tímto stromem!
Helena Růžičková, ani její manžel ani jejich syn Jiří hrob nemají. Jejich popel byl rozptýlen na loučce Olšanských hřbitovů pod tímto stromem!

Redakce Bulvar24.cz

FOTO: ARCHIV

Linda-1024x317

Share