Nejmodernější pražský seniordům nese jméno po slavné herečce Zitě Kabátové

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Celebrity

Nejmodernější pražský seniordům nese jméno po slavné herečce Zitě Kabátové

Letos uplynulo šest let od chvíle, kdy na vždy odešla prvorepubliková herecká hvězda Zita Kabátová. Až do svých posledních dnů se zajímala o veškeré dění, dívala se na televizi a přijímala návštěvy. Poslední roky žila na LDN Motolské nemocnice a byla tam spokojená. Jinak ale byla toho názoru, že staří lidé by měli mít dohled a být tam, kde o ně bude postaráno. Neměla nic proti senior domům.
 

O to zajímavější je zpráva, že v Praze 13 byl otevřen Domov seniorů, který nese jméno Zity Kabátové. Jde o největší investiční projekt této městské části. „Vznikl tak moderní objekt se 110 lůžky pro občany důchodového věku, který je na vysoké úrovni a jde o jedno nejmodernějších zařízení na území Prahy,” uvedla mluvčí Prahy 13 Eva Libigerová.

„Zita by měla určitě radost, protože byla velká příznivkyně těchto zařízení. Říkala, že staří lidé by neměli být na obtíž těm mladým. A že, pokud nejsou senioři opuštění a žijí takhle pospolu, mají to lepší,” řekla její blízká přitelkyně, spisovatelka Marie Formáčková, která s Kabátovou napsala několik knih. Slavnostního otevření domova se z časových důvodů zúčastnit nemohla, ale přislíbila, že tam brzo a ráda udělá besedu právě o prvorepublikové hvězdě.

Podobně, jako to přislíbila Jiřina Bohdalová nebo Stanislav Zindulka, kteří jako kolegové byli herecky Kabátové velmi blízko. „Já bohužel mám jiné povinnosti, ale je úžasné, že takový domov vznikl, a že nese jméno právě Zity. Moc ráda se tam přijdu podívat a udělám nějaké povídání,” vzkázala Jiřina Bohdalová.

Domov pro seniory Zity Kabátové disponuje jedno a dvoulůžkovými moderně vybavenými pokoji s kompletním příslušenstvím, včetně sociálního zařízení. Na každém patře je umístěna sesterna, relaxační místnost a terasa s venkovním posezením. Klienti budou mít k dispozici ordinaci s nonstop lékařskou službou, vlastní kuchyni a jídelnu a další společenské prostory. Komplex bude poskytovat nadstandardní služby včetně kadeřníka, jsou zde prostory s vanami pro vodní terapie či masážní místnosti a tělocvična pro kondiční cvičení. Počítáno bylo také s venkovní relaxační zónou v podobě parku s lavičkami. Celá budova je samozřejmě kompletně bezbariérová. Náklady na pořízení byly ve výši 255 mi. Kč bez DPH.

„Dobře si uvědomujeme současný trend stárnutí populace. Myšlenka postavit v naší městské části zařízení pro občany v seniorském věku, kteří už se o sebe obtížně postarají sami, se zrodila před několika lety,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka a dodal, že k realizaci stavby ale vedla poměrně složitá cesta vzhledem k obtížnému jednání s Magistrátem hl. m. Prahy.

Dům pro seniory nakonec vznikl na základě výběrového řízení rekonstrukcí původního objektu v ul. Za Mototechnou. Celou stavbu zrealizovala společnost HOCHTIEF CZ a. s. vzešlá z výběrového řízení společně se společností Medox HQ, a. s. Městská část Praha 13 v projektu figurovala jako budoucí kupující. „Naše společnost věnuje značnou podporu a úsilí oblastem, jakými jsou např. udržitelný rozvoj, ochrana životního prostředí a podpora diverzity ve společnosti. Proto jsem velmi rád, že jsme se mohli účastnit realizace tohoto společensky přínosného projektu, který splňuje všechny standardy špičkového zařízení pro pobyt a kvalitní život seniorů,“ dodal předseda představenstva HOCHTIEF CZ Tomáš Koranda.

V současné chvíli stále probíhá výběrové řízení na provozovatele. Jakmile bude znám, může být vytvořen oficiální seznam potenciálních klientů, kteří budou v Domově pro seniory Zity Kabátové ubytováni.
 

Fotogalerie:

Domov seniorů nese jméno Zity Kabátové.
Domov seniorů nese jméno Zity Kabátové.
Domov seniorů nese jméno Zity Kabátové.
Domov seniorů nese jméno Zity Kabátové.
Domov seniorů je jeden z nejmodernějších v Praze.
Domov seniorů je jeden z nejmodernějších v Praze.
Otevření domova seniorů se podařilo i přes prvotní peripetie.
Otevření domova seniorů se podařilo i přes prvotní peripetie.

Linda-1024x317

Share