Lázně Kostelec chtěl koupit Baťa, ničili je nacisté i komunisté. Dnes tam léčí bolesti zad, kloubů i ekzémy.

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

CestováníLifestyle

Lázně Kostelec chtěl koupit Baťa, ničili je nacisté i komunisté. Dnes tam léčí bolesti zad, kloubů i ekzémy.

Patří k jedněm z nejstarších lázní u nás a je to místo, které několik desítek let svými zásahy ničili nejprve nacisté, pak komunisté. V posledních dvaceti letech získávají Lázně Kostelec u Zlína zpět punc jedinečnosti. Dnes dnes se zde velmi úspěšně léčí bolesti zad, kloubů, lupénka nebo atopický ekzém. 
 

Historie Lázní Kostelec u Zlína sahá do období před 276 lety. Od té doby prošly samozřejmě mnoha proměnami. Ve třicátých letech minulého století o ně dokonce projevil zájem Tomáš Baťa, ale hraběnka Charlotta Seilernová prodej odmítala. Pak byly věhlasné lázně během 2. světové války značně poškozeny, a po roce 1945 zestátněny. Stačilo málo a byly by zcela zničeny. Později je sice bývalý režim sice zachoval jako rekreační středisko pro Vítkovické železárny a vybudoval na tehdejší dobu luxusní hotel, nicméně svůj smysl místa pozbývaly a byl jim dokonce odejmut statut lázeňské péče. Jejich původní smysl se začal znovu naplňovat až po revoluci.

„Léčivý pramen s velmi vysokým obsahem sirovodíku je vhodný také pro léčbu kožních onemocnění, jako například atopický ekzém, lupénku či akné. K léčbě se používá široká paleta procedur – od sirných, uhličitých či perličkových koupelí, přes rašelinové zábaly, parafínové obklady, různé druhy masáží a plynové koupele v CO2, až po světelnou terapie, elektroléčbu i léčebnou rehabilitaci,” prozradil obchodní manažer Jiří Fadler.

Největšího rozmachu kostelecké lázně dosáhly v letech 1899-1908, kdy je vlastnil lékař Jan Kovář a manželé Mašláňovi. Lázně byly tehdy přebudovány na moderní léčebné středisko, které se velmi rychle stalo společenským centrem kraje. Ač v dnešní velké konkurenci lázeňských služeb je složitější prorazit, tyto lázně jsou mnohým zcela originální. Polohou, širokou nabídkou služeb, nejenom těch léčebných.

„Mnozí lidé často utrácejí desítky tisíc korun za to, aby se na týden dva podívali k moři. Občas přijedou sice opálení, ale někdy unavení, rozlámaní z cesty. A přitom k nám jezdí klienti a zároveň se vracejí, kteří pochopili, že spojení léčbu, relax a dovolenou pod jednou střechou je asi nejlepší investicí do sebe sama. Ostatně, stačí si to vyzkoušet,” podotkl Jiří Fádler s tím, že jedna stránka je lázeňská sezóna, druhou pak letní prázdniny, ale zbytek roku. Spojit zde příjemné chvíle s užitečnými  zde mohou lidé třeba nyní na podzim, v období Vánoce nebo prožít skvělý konec roku.

Lázně, které mají kořeny až roce 1742, kdy kostelecký občan Jan Zbořil objevil na svém pozemku zázračný pramen, který léčil „otokem a dřením údy stižené a zdravé chránil před onemocněním“, se opět stávají střediskem jihovýchodní části republiky. Kdysi šlechtický rod Seilern-Aspang vepsal toto panství do zemských desek jako své a nechal v Kostelci vzniknout takzvané „panské lázně“ ve stylu doznívajícího baroka. Ty sloužily nejdříve pouze vrchnosti.

„My ale sloužíme všem a budeme rádi, když se k nám budou vracet hosté všech věkových i sociálních vrstev, protože lázně nejsou záležitostí postavení, povolání ale potřeb zdraví. A to máme všichni jenom jedno,” dodal Jiří Fadler, který zve všechny také ke strávení času v tomto úžasném místě třeba o Vánočních svátcích nebo na přelomu starého a nového roku, na kdy si pro klienty připravili speciální balíčky. Kromě jiného si zde na své v sezóně od jara do podzimu přijdou i milovníci zeleného grenu, protože je zde i golfová část areálu. 

Lázně prošly v posledních letech velkou modernizací, díky které si hosté mohou pobyt vychutnat ještě intenzivněji. „Originální a nadčasový design interiéru doladí relaxaci k dokonalosti. V nabídce jsou nyní zcela nové prostory skýtající šestnáct samostatných místností a dvě místnosti pro párové procedury. Po rekonstrukci lázní byla navíc nabídka léčebných a relaxačních procedur ještě rozšířena,” doplnil manažer Lázní Kostelec Jiří Fadler. 
 

Fotogalerie:

Lázně Kostelec u Zlína mají zajímavou historii!
Lázně Kostelec u Zlína mají zajímavou historii!
Areál skýtá historickou i novou část, kde klienti najdou léčbu, relax i aktivní odpočinek!
Areál skýtá historickou i novou část, kde klienti najdou léčbu, relax i aktivní odpočinek!
Na své si přijdou jak klasičtí pacitenti s pohybovými či kožními problémy, tak i ti, kteří chtějí jenom relaxovat!
Na své si přijdou jak klasičtí pacitenti s pohybovými či kožními problémy, tak i ti, kteří chtějí jenom relaxovat!
Lázně Kostelec si získávají opět svůj věhlas!
Lázně Kostelec si získávají opět svůj věhlas!
Takto vypadaly kostelecké lázně začátkem minulého století"
Takto vypadaly kostelecké lázně začátkem minulého století”

 

Redakce Bulvar24.cz

Foto: www.hotelkostelec.cz/

 

Share