KULTOVNÍ TROŠKOVA TRILOGIE: Slunce, seno, jahody slaví 35 let!

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Celebrity

KULTOVNÍ TROŠKOVA TRILOGIE: Slunce, seno, jahody slaví 35 let!

Letos v červenci uplyne neuvěřitelných 35 let od chvíle, kdy v malé a tehdy neznámé vísce kousek od Volyně na Strakonicku padla první klapka komedie Slunce, seno, jahody. Tehdejší soudruzi ve vedení Barrandova ani kritici nedávali dnes kultovnímu filmu i celé trilogii žádné šance. Přitom z režiséra Zdeňka Trošky se stal nejúspěšnější a nejoblíbenější filmař a z jeho trilogie něco, co nemá v Evropě obdoby! 
 

Hoštická náves plná drben, sousedé Škopkovi a Konopníkovi, dvůr a na něm bába v posteli. Venca, Blažena, Miluna, všetečný malý Jirka a celá plejáda skvělých herců. Tak vznikalo Slunce, seno…

„První klapka padla před 35 lety 19. července. Tehdy nás týden před natáčením začal šikanovat místní rostlinář a protože byla doba sázení ječmene, naši přítomnost on označoval za narušitelskou. Několikrát za den jsem musel jít na pole a vysvětlovat, co jak bude,“ prozradil tajemství vzniku Slunce, sena, jahod Zdeněk Troška, který tak svou košilatou komedií a dalšími dvěma díly proslavil svou rodnou vísku.

„Tenkrát kritici, z nichž jsou mnozí podobní těm dnešním říkali, že to bude propadák, odpad, fekální humor, že na to nikdo chodit nebude a nebude to nikoho zajímat. Kde jsou ti kritici dnes, a kde jsou mé filmy,” říká s úsměvem Troška, který do svých filmů z Hoštic kromě Heleny a Jiřího Růžičkových, Jiřího Lábuse, Jaroslavy Kretschmerové, Pavla Kikinčuka nebo Jiřiny Jiráskové, obsadil celou řadu neherců. Sousedů, sousedek, tetiček a dokonce i vlastní rodiče.

Tenkrát byly důchody strašně nízké a proto i pro ty naše baky bylo 160 korun za natáčecí den krásné přilepšení k důchodu. Když jsme točili ve Slunci, senu, erotika erotické scény, nebo byl někdo nahý, dostal pochopitelně prémii. Na peníze slyšeli lidi tehdy a slyší i dnes,” usmívá se Zdeněk Troška, který také vzpomíná na to, že vznik jeho nejslavnější trilogie nebyl vůbec jednoduchý.

„Na Barrandově mi tenkrát řekli: Když si na to seženeš štáb a peníze, natoč si to. Pak mi zasahovali do scénáře a několik metrů záběrů muselo být vystřiženo. Ona to byla celkově taková divná doba, to všichni víme. Nezbylo nám nic jiného, než udělat film za málo peněz a jen s dvanáctičlenným štábem. Jahody nejsou podle mých představ a nikdy nebudou. I tak je to můj nejmilejší film, který jsem udělal,“ svěřil se režisér.

Právě Jahody odstrartovaly pokrařování dalších dvou dílů – Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika. Do druhého dílu už Troškovi nikdo nezasahoval, ale poslední třetí díl byl zase ovlivněn Sametovou revolucí a všemi okolnostmi. „Mě ale těší, že i po tolika letech  lidi ty filmy milují, znací celé statě a repliky z nich, některé věci zdomácněly, jako třeba kolikŕat slyším, když někdo někomu říká: Neser mě, Blaženo, nebo Máš místo mozku z piva kostku. Hodně lidí se naučilo používat i Sodoma, Gomora, velebnosti, nebo Jdi domu, živočichu. A to je pro mě jako pro filmaře, samozřejmě s všemi miliony diváků, kteří to stále v televizi sledují, to největší ocenění,” přiznal Zdeněk Troška.

Ten také způsobil to, že se z Hoštic stala nejslavnější česká víska na světě. „Pořád sem jezdí zájezdy lidí i ze zahraničí. Dokonce i Kanady, Francie nebo Anglie. Lidi chtějí vědět, kde bydleli Konopníkovi, Škopovi, kudy si Venca vozil Blaženu na motorce nebo kde bydlela Keliška. Když mám čas a jsem zrovna doma, tak občas nějaké ty turisty po vsi provedu,” podotkl režisér.

Na otázku, zda by dnes zvládl natočit pokračování trilogie, poměrně často odpovídá: „Nejde o to, zda zvládl, to jistě, ale už není s kým. Naprostá většina herců i neherců už není mezi námi, takže by to nemělo smysl. Na druhou stranu, i kdybych dnes natočil Slunce, seno s těmi samými lidmi, vypadalo by asi už jinak. Je jiná doba, jiná nátura, jiná technika. Právě to kouzlo těch filmů je v té době, v které vznikaly,” dodal Troška.

V Hošticích, v areálu bývalého JZD mají dnes Ranč filmového Šimona Pláničky. Najdete tu motocykl Venci Konopníka, postel, v které se válela nejprve Erna Červená, později Valérie Kaplanová i další artefakty. A kdysi slavný autobus Zemák, kterým jezdil dnešní prezident Miloš Zeman přesvědčovat voliče ČSSD aby ho volili, je v majetku recesistického spolku JZD. Zdobí ho výjevy ze Sluncí, sen a autobus se vydává občas na výlety po kraji i po celé republice. 
 

Fotogalerie:

Škopková versus Konopníková, ústřední postavy trilogie Slunce, seno.
Škopková versus Konopníková, ústřední postavy trilogie Slunce, seno.
Helenu Růžičkovou Slunce, seno ještě více proslavilo!
Helenu Růžičkovou Slunce, seno ještě více proslavilo!
Jiří Lábus vedle dnes už nežijícího Miroslava Zounara a vpravo jako Šimon Plánička v podání Pavla Kikinčuka.
Jiří Lábus vedle dnes už nežijícího Miroslava Zounara a vpravo jako Šimon Plánička v podání Pavla Kikinčuka.
Cecilka a farář Otík, nezapomenutelné postavičky Sluncí, sen...
Cecilka a farář Otík, nezapomenutelné postavičky Sluncí, sen…
Martin Šotola alias malý Jirka tehdy a dnes. Ke své filmové dětské profesi se dnes už vůbec nehlásí.
Martin Šotola alias malý Jirka tehdy a dnes. Ke své filmové dětské profesi se dnes už vůbec nehlásí.

 

Redakce Bulvar24.cz

Foto: archiv, TV Nova, Facebook

Linda

Share