Kardinál Duka v uniformě vzpomínal jak s maminkou házeli samopal do řeky!

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

CelebrityLifestyle

Kardinál Duka v uniformě vzpomínal jak s maminkou házeli samopal do řeky!

O víkendu se v Praze konala již tradiční oslava Nového roku klubů veteránů Joy Ride Czech a Jeep Clubu. Nechyběl ani kardinál Dominik Duka. Ten ve vojenské uniformě mimo jiné vzpomínal, jak se po válce s maminkou zbavovali výstroje po otci, včetně samopalu, který hodili do řeky!

Členové veterán klubů přijeli do Prahy z celé republiky i se svými miláčky – automobily značky Jeep Renegade, Compass, Cherokee, Grand Cherokee, Wrangler a Wrangler Unlimited s rokem výroby 1941 až po současnost.

Spanilou jízdou vzdali hold nejen automobilům této značky, ale i anglickým a americkým vojenským veteránům. Start byl pod Karlovým mostem a konvoj se vydal na Hradčanské náměstí, kde všechny osobně přivítal kardinál Dominik Duka. Jízda byla ukončena u Rudolfina, kde všichni účastníci v dobových uniformách vytvořili společnou fotografii na schodech této památné budovy.

Na Hradčanském náměstí arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka pozdravil všechny účastníky spanilé jízdy, a to v uniformě. Také zavzpomínal na své dětství i rodiče, kteří byli válkou velmi ovlivněni a přítomné pohostil vánočkou. Ti mu na oplátku dali ochutnat zelňačku z polní kuchyně. Zároveň pozval přítomné k výjimečné události, která se uskuteční v květnu v katedrále na Pražském hradě.

Už od obnovy Arcibiskupství pražského, to je 450 let, kdy v jeho čele stál arcibiskup Anton Brus z Mohelnice, tedy 8. arcibiskup pražský a biskup vídeňský a také hlavní kaplan armády rakouské, všichni arcibiskupové, vyjma tedy doby komunismu, ale včetně legendárního kardinála Berana, jsou vrchními kaplany armády duchovní služby katolických kněží v ozbrojených silách. Takže proto jsem jaksi tady při této akci. A mám na sobě tuto kvazi uniformu. Respektive její vrchní polovinu – uniformu Hradní stráže, poněvadž jsem ji dostal před dvěma lety k Vánocům jako dárek,“ svěřil se Kardinál Dominik Duka.

Setkání s válečnými veterány anglické a americké armády jsou pro něj prý velmi citlivá a citová.

„Je to pro mě především vzpomínka na mé dětství, protože můj tatínek se v srpnu 1945 vrátil z války z Anglie. Bylo mi tenkrát 2,5 roku a znám z vyprávění, že jsem se ho prý bál. Měl totiž na hlavě tu vojenskou helmu. Zajímavostí asi bezesporu je, že jeho výzbroj, kterou si přivezl z Anglie, jsme tehdy s mou maminkou při jeho zatčení komunisty v roce 1949 v Hradci Králové, kde jsme žili, házeli do Labe. Hrozilo totiž, že by byl obviněn i jako držitel zbraně, protože mezi těmi věcmi byl i samopal,“ zavzpomínal nejvyšší představitel katolické církve v ČR Dominik Duka.

Zároveň všechny tímto pozval už nyní na významnou květnovou událost:

„Srdečně tímto všechny zvu na 5. května do katedrály sv. Víta, kde v 15 hodin bude jako vzpomínka na toto výročí konce II. světové války, na vítězství a mír a zachování míru sloužena bohoslužba a pozváni jsou vnuci a vnučky těch význačných představitelů armády a bojovníků za svobodu – tedy gen. George S. Pattona, gen. Charlese de Gaulla a gen. Winstona Churchilla. Takže věřím, že to oslavíme dostatečně a budeme se těšit i do dalších let, a že mír a klid tu i nadále zůstane.“

Fotogalerie:

Dominik Duka se zástupci klubů válečných veteránů na Hradčanech
Dominik Duka se zástupci klubů válečných veteránů na Hradčanech
Kardinál Duka má na období války rodinné vzpomínky!
Kardinál Duka má na období války rodinné vzpomínky!
Dominik Duka v rámci oslavy Nového roku a spanilé jízdy veteránů Prahou
Dominik Duka v rámci oslavy Nového roku a spanilé jízdy veteránů Prahou
Novoroční spanilou jízdu veteránů si všichni skvěle užili
Novoroční spanilou jízdu veteránů si všichni skvěle užili

Redakce: Bulvar24.cz

Foto: Jaroslav Hauer

 

 

Share