Herec Jiří Hrzán bude mít konečně svou sochu! Zaplatí ji jeho rodné město

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Celebrity

Herec Jiří Hrzán bude mít konečně svou sochu! Zaplatí ji jeho rodné město

Herec Jiří Hrzán by se letos v březnu dožil 80 let. Jeho rodný Tábor se v novém složení radnice rozhodl, že zaplatí odlití jeho bronzové sochy, na kterou řadu let nemohlo sdružení Hrzán sobě sehnat dostatek peněz. Podobizna bude stát u rybníku Jordán, zezadu táborského gymnázia, které umělec navštěvoval.
 

Parta nadšenců a fanoušků Jiřího Hrzána měla před více než pěti lety bohulibý nápad, uctít táborského rodáka. který je ve městě i pohřbený. Začali proto pořádat benefiční akce a sbírky na pořízení sochy. Sehnat se podařila jen část ze zhruba půlmilionové částky, jenž postačila na návrh a sádrový odlitek.

„Pak se projekt zastavil, protože peníze se nám sehnat nepodařilo a tehdy nepomohlo ani město,” uvedli členové spolku Hrzán sobě, kteří se snažili, aby hercův odkaz v podobě sochy žil dál…

Nyní se nově složená radnice rozhodla, že by se slušelo svému rodákovi, jehož otec byl osobním zahradníkem prezidenta Edvarda Beneše a měl ve městě i slavné zahradnictví, vzdá hold a odlití sochy zaplatí. Uvolní částku 300 tisíc korun. Záměr schválila městská rada, nyní jej musí ještě odsouhlasit zastupitelstvo.

K výročí hercova narození se stihne zatím jen vzpomínková akce, odhalení podobizny jednoho z nejslavnějších českých herců, který v rodném městě točil i jeden ze svých posledních filmů – Blázni, vodníci a podvodníci, se uskuteční kvůli pracem na soše – zhruba o dva měsíce později.

Jiří Hrzán je v Táboře dokonce pohřbený. O jeho hrob se starají blízcí příbuzní. Jeho dcera, herečka Bára Hrzánová se na místo posledního odpočinku dostane jen zřídkakdy. Informace, že rodné město jejímu otci sochu zaplatí, přijala s vděkem.

Jiří Hrzán zemřel 24. září 1980, jen dva dny poté, co se zřítil z římsy domu bytu jeho milenky a utrpěl těžká zranění. Dodnes se spekuluje o tom, že jeho pád nebyl jen nešťastnou náhodou, že mu buď někdo okno, do kterého tehdy lezl, přibouchl, nebo ho přímo shodil…
 

Fotogalerie:

Takhle vypadá návrh na sochu Jiřiho Hrzána.
Takhle vypadá návrh na sochu Jiřiho Hrzána.
Jiří Hrzán byl fenomenální herec!
Jiří Hrzán byl fenomenální herec!
Jeden z posledních filmů, které Hrzán točil, byly Blázni, vodníci a podvodníci a vznikal v jeho rodném Táboře.
Jeden z posledních filmů, které Hrzán točil, byly Blázni, vodníci a podvodníci a vznikal v jeho rodném Táboře.

 

Redakce: Bulvar24.cz

Foto: archiv

 

Linda-1024x317

Share