Fotograf David Hrdlička nám prozradil, co nejraději fotí… jsou to modelky nebo příroda? :-)

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Rozhovory

Fotograf David Hrdlička nám prozradil, co nejraději fotí… jsou to modelky nebo příroda? :-)

David Hrdlička, sympatický fotograf, který letos oslaví 31. narozeniny, nám dovolil nahlédnout pod pokličku jeho života.

David žije v Žatci a kromě lásky ke své profesi – focení, rád vaří, cestuje, sleduje filmy a jeho dalším velkým koníčkem je hudba, která mu při postprodukci fotek dodává energii do žil. A proč právě focení?  Pro Davida je focení drogou, pochvaly, za dobrou práci ho utvrzují v tom, že svou práci dělá dobře a konstruktivní kritika ho posouvá dále. Díky fotografování poznává nové lidi, nadšence z oboru, inspiruje se a den po dni se učí novým věcem. Jak David dodává, dokonalá fotka se neobejde bez týmu skvělých lidí, proto má vždy po ruce dvě šikovné vizážistky, na které se může vždy spolehnout.

1) Davide, co vás přivedlo k focení, kdy jste této vášni propadl a čím jste fotil a čím fotíte dnes?

Odpověď: Fotím již osmým rokem, od roku 2008. Začátky pro mě byly těžké, jsem samouk, řekl jsem si, že by mě bavilo focení lidí, a tak jsem ze začátku přemlouval k focení kolegyně a kamarádky. Dříve jsem tancoval, ze zdravotních důvodu jsem však musel přestat a lákala mě možnost využít svých předností. Disciplína, představivost, technické znalosti, znalost světla a další aspekty jsou nezbytné k tomu, aby fotka zaujala. Nejdříve jsem začal fotit pouze digitálním fotoaparátem různé oslavy, rodinu, kamarády… V té době jsem ještě neřešil clo, iso, ani kompozici. Chtěl jsem se však dále posunout, a tak jsem si koupil pár knížek o focení, od synovce si půjčil zrcadlovku, Canon 450D, na němž jsem se hodně naučil. Dnes fotím Canonem 700D, který se stal mým nepostradatelným parťákem. 

2) Jaké téma nejraději fotíte a proč?

Odpověď: Nemůžu říct, že by mě bavilo pouze jedno téma, baví mě fotit nápad, i když vím, že všechny nápady už byly někým nafocené. Snažím se tedy o to, abych své modelky a modely nafotil co nejlépe. Kolikrát se mi stane, že vím, že by dané téma šlo nafotit i lépe a právě tento pocit mě posouvá dopředu. Rád fotím děti, focení s nimi je spontánní a bezprostřední. Pro děti mám nachystáno nejvíce rekvizit a hraček, dokonce několik retro věcí, jako jsou jednooké historické zrcadlovky a foťáky. Musím přiznat, že retro styl je pro mě určitou slabostí. Mohu při něm používat prvky z dřívější doby a při focení s něžným pohlavím využívám toho, že ženy mohou být sami sebou a zároveň se vžít do role modelky a být na chvíli někým jiným.


3) Fotíte jak fashion, glamour, tak i svatby apod… co vás baví více a proč?

Odpověď: Baví mě jednoduše focení a nepreferuji určitý styl. Nejvíce mě ale baví projekty, které neustále vymýšlím. Mohu se u nich vyřádit a je pro mě důležité, aby focení bylo pro všechny přítomné zábavné. Někdy se jedná o klasické portrétní fotky, rodinné fotky, nebo fotky dětí, ale jednoduše vždy, když můžu dát prostor své fantasii pro určitý nápad, jsem nadmíru spokojený.

4) Jak se vám fotí s modelkami? Nějaké postřehy a zajímavosti?

Odpověď: Jsem komunikativní a hodně hyperaktivní, takže co se týče modelek, hledám je prakticky všude. Když mě nějaká zaujme, oslovím ji, a buď se domluvíme a líbí se jí má tvorba, anebo ne.

Hledám nejen krásné tváře, ale také zajímavé a neokoukané modelky.

Ze zajímavých projektů můžu jmenovat například Lara Croft-Tomb Raider, inspirací pro mě byly hodiny strávené nad hrou v mém mládí. Tento projekt je akční a dá se u něj skvěle vyřádit, dalším projektem je například Marylin Monroe. U tohoto projektu příprava zabrala několik měsíců. Nejvíce nám dala zabrat domluva, rekvizity, inspirace… Stálo to ovšem za to, protože jsem focením splnil sen modelce, která má tuto slavnou módní ikonu 20. století moc ráda.  

5) Jaké jsou vaše cíle v oblasti focení?

Odpověď: Focení je pro mě vášní a inspirací. Cílů mám více, mezi jeden z nich patří spokojenost lidí, které fotím a také těch, kteří si prohlíží mé fotografie. Vím, že ne všem se svou tvorbou zavděčím a i já sám nejsem vždy na sto procent spokojený. Všechny tyto nedostatky mě však posouvají dále. V hlavě se mi zrodilo také mnoho nápadů, které jsou technicky náročnější, nebo odvážnější. Vždy je největší výzvou najít pro dané téma někoho, kdo je tak trochu blázen, v dobrém slova smyslu, a který odpovídá mé představě, aby bylo možné nápad zrealizovat. Snažím se také o to, aby má tvorba mluvila za mě.

Líbí se vám naše články a projekt „Bulvar24.cz“? Přidejte se k nám na Facebooku
Fotogalerie:

Dasha Marlen
Dasha Marlen
Helena Zelinková
Helena Zelinková
Ilona Bukačová
Ilona Bukačová
Ilona Bukačová
Ilona Bukačová
Ilona Bukačová
Ilona Bukačová
Karolína Klognerová
Karolína Klognerová
Karolína Marková
Karolína Marková
Karolína Marková
Karolína Marková


 


Kristýna Dědková
Kristýna Dědková
Kristýna Jirkovská
Kristýna Jirkovská
Magdaléna Nováková
Magdaléna Nováková
Magdaléna Nováková
Magdaléna Nováková
Markéta Lorencová
Markéta Lorencová
Michaela Harkabusová
Michaela Harkabusová
Michaela Harkabusová
Michaela Harkabusová
Renata Reni
Renata Reni


 Profilové foto: David Hrdlička

Text: Hana Knopfová

Redakce Bulvar24.cz

Sledujte každé pondělí nový díl talk show “Horké křeslo Lindy Bernátové”

Linda

Share