Fenomenální úspěch českého muzikálu Mefisto!

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

CelebrityLifestyle

Fenomenální úspěch českého muzikálu Mefisto!

Josef Vojtek

Takový úspěch žádný muzikál už dlouho nezažil! Populární Mefisto z produkce Divadla Hybernia zaujal korejské manažery natolik, že na něj koupili práva a chystají jeho zpracování v Soulu. V současné době je korejská muzikálová scéna největší na světě a ne nadarmo se jí říká “Broadway v Asii”. Ročně se tu koná zhruba 180 premiér a návštěvnost jde do milionů a 25. května bude mít v Soulu i premiéra Mefista z pera Zdeňka Zelenky a Daniela Bartáka.

Mefisto se s velkým úspěchem hraje několik let v pražském Divadle Hybernia a nyní se ho dočkají i asijští diváci. Za posledních 20 let se do zahraničí prodala pouze zhruba desítka českých muzikálů a Mefisto je jedním z nich! To svědčí o jeho vysoké kvalitě a uměleckému přesahu, které zaujme i diváky ze zcela odlišného kulturního zázemí. 
“Nápad na tenhle muzikál jsem měl snad už před dvaceti lety, ale teprve v roce 2014 jsem v časných ranních hodinách v jednom baru u Staroměstského náměstí kývl na nabídku, abych napsal scénář muzikálu k 10. výročí otevření Divadla Hybernia. Kdybych v tom baru nebyl, tak muzikál by nikdy nevznikl, Josef Vojtek by za něj nedostal Cenu Thálie a nehrál by se už 3 roky v Divadle Hybernia a neměl by teď premiéru v Koreji! To jsou ty osudové okamžiky, které život kolikráte nasměrují nečekaným směrem,“ popisuje samé začátky Mefista scénárista a režisér Zdeněk Zelenka.

Mefisto v Koreji bodoval již před rokem. Tehdy herci a tvůrci Divadla Hybernia vyrazili na mezinárodní muzikálový festival v Daegu a po vyhlašování si Daniel Barták odnesl hlavní cenu za nejlepší herecký a pěvecký výkon. A je to právě on, kdo už na konci dubna odjel do Soulu ladit s hudebníky poslední detaily tohoto velkolepého projektu. Vzhledem k některým změnám je nutná i úprava hudebních čísel.

Daniel Barták s korejskými manažery pracuje dlouhodobě a podílí se s nimi na dalších projektech. „Máme vytvořené dobré vztahy. Jsem velmi rád, že se spolupráce s Mefistem vydařila. Beru to jako satisfakci za velké úsilí, které jsme do toho všichni dali.“, říká autor hudby a je velmi rád, že Mefisto je další české představení uznávané za hranicemi naší země.

Pracovní povinnosti drží Zdeňka Zelenku zatím u nás, ale představení si nenechá ujít.  „Viděl jsem už na internetu herce, kteří budou v Mefistovi hrát, a musím přiznat, že na mě působili přímo démonicky. Hrají to jejich nejlepší a nejznámější muzikáloví herci a jsem opravdu moc zvědavý, jak budou zahrány role, které v české verzi hrají třeba Pepa Vojtek, Petr Ryšavý či Jan Kříž,“ těší se.

Korejští tvůrci mají v rámci realizace naprosto volnou ruku, takže na jejich interpretaci jsou čeští tvůrci velmi zvědaví. Představení musí odpovídat mentalitě korejského publika, aby diváky bavilo a odcházeli z něj spokojení. „Z informací, které se ke mně donesly, zatím vím kupříkladu to, že příběh zasadili do jiné doby, neodehrává se tedy v renesanční Florencii, jak tomu bylo v mém scénáři. Prostě si od nás koupili hru a tu si dělají po svém,“ prozrazuje Zelenka. 

„Korejští manažeři hledali muzikál pro své publikum celý měsíc a zhlédli představení z celé Evropy. Vybrali si až v Divadle Hybernia. Mefisto má totiž přesně to, co mají v Koreji rádi, a to atraktivní děj, nadčasovou myšlenku, ale hlavně milostný příběh, ve kterém je humor, napětí, mystika a výrazné melodie. Proto byla zakoupena licence muzikálu nejen pro tuto sezónu. Je to velký úspěch pro Divadlo Hybernia, tvůrce i samotnou hru!“ říká nadšeně ředitel divadla a výkonný producent Michal Mückstein.

Líbí se vám naše články a projekt „Bulvar24.cz“? Přidejte se k nám na Facebooku
Fotogaleire: 

Zdeněk Zelenka
Zdeněk Zelenka
Daniel Barták Ve studiu
Daniel Barták Ve studiu
Josef Vojtek
Josef Vojtek
Petr Ryšavý
Petr Ryšavý
Autoři Mefista s V. Preisem při práci
Autoři Mefista s V. Preisem při práci
Mefisto Josef Vojtek
Mefisto Josef Vojtek
Mefisto
Mefisto
D. Barták, B. Pralovszký, M. Mückstein, Z. Zelenka
D. Barták, B. Pralovszký, M. Mückstein, Z. Zelenka
Daniel Barták
Daniel Barták
drama
drama

Foto: archiv Divadla Hybernia

Redakce Bulvar24.cz

Share