Exkluzivní rozhovor s fitness trenérem a poradcem Janem Cahou… kam směřuje novodobý fitness?

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Rozhovory

Exkluzivní rozhovor s fitness trenérem a poradcem Janem Cahou… kam směřuje novodobý fitness?

Profesionální fitness trenér, výživový poradce, redaktor a aktivní naturální kulturista… to je Jan Caha, který nám poskytl exkluzivní rozhovor o jeho začátcích ve fitness a o tom, kam vlastně fitness v ČR směřuje…

1. Proč, kdy a jak jste začal s fitness a cvičením?

Odpověď: V podstatě u každého cvičence se dá rozpoznat velmi podobný důvod “proč”. Tím hlavním je zalíbit se okolí v náctiletém věku. I u mě to bylo velmi podobné. Velmi rychle však přišel i soutěžní cíl, který v podstatě převládl a chuť vavřínů byla daleko silnější, než pouhý vizuální benefit cvičení. Tím začaly moje kroky ve fitness, v té době mi bylo 15 let a absolvoval jsem svoje první kroky na kulturistickém pódiu. S vlastní vahou jsem začal cvičit v domácí posilovně již ve 12 letech. Ve fitness jako byznyse jsem se začal pohybovat od 18 let, kdy jsem měl první pracovní pozici ve společnosti Aminostar, po anabázi v mnoha magazínech přišel magazín Aktin a následně i vzdělávací zařízení Fitness Institut. Jsem rád, že jsem od začátku svého snažení měl v zádech obrovitou podporu své rodiny a přátel. 

foto: Helena Diringerová
foto: Helena Diringerová

2. Působíte i jako fitness poradce (Fitness Institut), co byste poradil věčným začátečníkům?

Odpověď: Vzdělávací zařízení Fitness Institut nepůsobí pouze jako poradenské centrum, je to hlavně prostředek pro vzdělávání fitness nadšenců (jedná se o akreditované vzdělávací zařízení), a to jak v oblasti výživy, instruktorské činnosti, tréninků nebo specifických směrů, které se ve fitness objevují stále častěji. Mimo to, že bych začátečníkům doporučil ať navštíví naše kurzy ve Fitness Institutu, tak bych jim i doporučil neustálé vzdělání a pomoc od zkušenějšího trenéra nebo kamaráda. Dobu “plácání” se ve fitness nebo kulturistice tak mohou zmenšit na polovinu. 

3. A co těm, kteří chtějí být profi a závodit nebo být i trenérem?

Odpověď: Těm co chtějí být profi nebo dobrým trenérem se nedá poradit nic jiného, než začátečníkům. Opět je to o edukaci, rozvoji vlastních schopností a dovedností, ale také o určité dávce sebereflexe a adaptace na možné překážky, které se nutně v každém podnikání nebo sportu musí vyskytnout. Každá práce chce svůj čas a nikdy není výhodné hledat zkratky, které by přinesly cíle ihned. Ve svém osobním rozvoji postupujte po malých, ale jistých krůčcích, a vždy si svůj cíl dostatečně vizualizujte, ať je jakýkoliv. Vždy mi velmi pomáhalo zhodnocení celého roku v jeho závěru, pokud jsem mohl říct, že tento rok byl úspěšný, dokonce úspěšnější než předchozí ve všech oblastech života, tak vím, že jsem se posunul vpřed. 

foto: Helena Diringerová
foto: Helena Diringerová

4. Kam podle vás směřuje dnešní fitness – mužský a ženský?

Odpověď: Dnešní fitness je v rozpuku, to bezesporu. O to více je složité s v něm orientovat. Známe spousty směrů, které se dají označit za “fitness” aktivitu. Pokud budeme brát ten základní model, tedy soutěžní, tak směřujeme od brutální svalové masy k estetice a líbivosti. To není špatný směr a přibližuje tento sport běžné populaci. Na druhou stranu se již stírá velmi často rozdíl mezi běžným cvičencem a závodníkem, a ten by zde měl zůstat vždy. 

Pokud se budu dívat na fitness, jako životní styl, tak se dnes již vymanil z nálepky sportu provozovaného v posilovně. Je spíše označován jako vhodná kombinace aerobních a anaerobních aktivit, které nutně nemusí být organizovány pouze v posilovnách, ale najdou svoje uplatnění například i jako outdoorový sport. To je opět velmi pozitivní. Z neohrabaných kulturistů se tak dnes stávají sportovci, kteří jsou synonymem zdraví, ohebnosti a výkonnosti. V horizontu 3-5 let však očekávám postupné ochladnutí zájmu o fitness jako sportu, ustálení na určité hladině a roztříštění do tolika směrů, že se z něj již stane poměrně nepřehledná aktivita a nikdo vlastně nedokáže definovat, co slovo “fitness” bude znamenat. 

5. Co říkáte na to, že se tento sport čím dál víc v ČR medializuje a dostává do popředí?

Odpověď: Pokud vše půjde jak má, mělo by fitness kopírovat rozvoj běhání v ČR. To se stalo dnes jednou z nejvíce expandujících aktivit a Česko je běžeckou velmocí. Něco podobného můžeme čekat i u fitness, samozřejmě ne v takovém měřítku, nicméně k dalšímu rozvoji zde dojde. Samotný proces medializace je pouze logickým efektem toho, že zájem populace o fitness stoupá. Jsem rád, že nám v tomto smyslu velmi pomáhá rozvoj sociálních sítí, internetových magazínů a fitness blogů.

foto: Filip Ťoupalík
foto: Filip Ťoupalík

6. Jaký je váš cíl v životě a fitness?

Odpověď: Začnu fitness cílem, i když jej nyní stále častěji vnímám, až jako cíl druhořadý. Jednou mně můj známý k narozeninám popřál, ať se mi dále daří budovat “fitness impérium”. Držím se toho, i když každý si pod impériem může představit jinou “věc”. Moje vize je jasná. Vše začalo magazínem Aktin, působností v MUSCLE&FITNESS, vlastní trenérskou a výživovou praxí, pokračuje Fitness Institutem a bude se dále rozvíjet v dalších velkých i menších projektech a postupně se propojovat. Vše by se mělo odehrát v horizontu následujících 3 let, přesně do té doby, kdy završím 30. rok věku. 

Mým osobním fitness cílem je oprostit se od nálepky závodníka a směřovat spíše ke člověku s věděním a zkušeností, který má svoji závodní minulost. Zároveň nadále také budovat naturální myšlenku tohoto sportu a podporovat talentované fitness nadšence v jejich snažení a osobním rozvoji, stejně jako pomáhat lidem v dosažení jejich cílů ve fitness nebo kulturistice. V myšlenkovém rozvoji chci dokončit doktorský titul na MU, vydat rozepsanou knihu a abych nebyl jednostranný, tak konečně dotáhnout svoji skomírající angličtinu na úroveň, za kterou se nebudu moci stydět. 

Moje životní cíle cítím stále častěji jako hlavní na mém žebříčku hodnot, ač jsem se jim neměl možnost ještě naplno z různých důvodů věnovat. Jako můj hlavní životní cíl tedy nyní vnímám určitou stabilizaci, vybudování kvalitní, zajištěné a dobré rodiny, ale hlavně a prioritně vytvoření šťastné ženy ze své přítelkyně potažmo budoucí manželky. 

7. Vzkaz pro čtenáře Bulvar24.cz

Odpověď: Než začnu vzkazem pro čtenáře, poděkuji redakci Bulvar24.cz za rozhovor. Velmi často stojím na druhé straně rozhovorů na Aktin.cz a jsem rád, že i já můžu občas odpovídat na otázky. Děkuji. Čtenářům bych popřál, ať dosáhnou všech svých životních cílů, myslí a uvažují bez hranic a nebojí se velkých projektů a snů, na které denně myslí. 

Filip Ťoupalík
Filip Ťoupalík
Filip Ťoupalík
Filip Ťoupalík

Profilové foto: Helena Diringerová

Redakce Bulvar24.cz

Aktuální práce pro modelky a hostesky…
job4models2
Share