Česká návrhářka: Kanadské občanství jsem si musela vybojovat

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Fashion

Česká návrhářka: Kanadské občanství jsem si musela vybojovat

Když módní návrhářka, fotografka a výtvarnice Marie Copps v roce 1999 odcházela z Čech do kanadského Toronta, netušila, že se Kanada stane jejím druhým domovem. Vloni v červenci to bylo patnáct let, kdy tam poprvé přiletěla za studiem jazyka. I když začátky popisuje spíše jako mimořádně náročné, zemi javorového listu si zamilovala. Po mnoha letech váhání a pochybností si vloni návrhářka nakonec zažádala i o kanadské občanství.

Cesta k němu byla podle jejích slov ale vnitřním bojem. „Musela jsem si v sobě srovnat fakt, že už nebudu jen Češka. Trvalo mi dlouhou dobu si připustit, že přijmu cizí identitu. Člověk musí, jak řekla soudkyně při slavnostním ceremoniálu předávání certifikátu o kanadském občanství, Kanadu důstojně reprezentovat. Měla jsem dlouho pochybnosti, jestli to budu umět a jestli si občanství opravdu zasloužím. Když jsem vloni v lednu posílala žádost o kanadské občanství na emigrační oddělení, tak jsem netušila, že se ho dočkám ještě ten samý rok.“

Slavnostní ceremoniál se konal 13. prosince, tedy den před tím, než návrhářka fotila kampaň s Miss Earth Canada 2013 Sofiyí Chorniy pro projekt Give Help a Chance – FASHION FOR HELP, jehož je zakladatelkou.

Umělecká fotografie, která dostala název „Královna Arktidy“ má upozornit na riziko hlubinných ropných vrtů v Arktidě. Společnost Shell totiž nedávno oznámila, že se v létě chystá přistoupit k hlubinné těžbě ropy na Arktidě a podle mnoha odborníků a aktivistů je toto rozhodnutí považováno za příliš riskantní.

Článek: Marie Copps a Miss Earth Canada 2013 Sofiya Chorniy spojily síly v ekologickém projektu na záchranu Arktidy

Přestože v módě je Marie Copps samouk, v Kanadě se dnes věnuje především tvorbě nápadných pokrývek hlavy, které se objevily v několika módních editoriálech v kanadských a amerických časopisech a v hudebním videoklipu torontské skupiny  RLMDL.

Zdroj: HERATICS is a video + art collective based in Toronto, Ontario

Aby si svoji tvorbu mohla sama i zdokumentovat, v letech 2012/2013 studovala dálkově kurz profesionální fotografie u New York Institute of Photography. Ze spojení obou kreativních dovedností – navrhování a fotografie – vznikl také projekt nazvaný „Project C“. Fotografie kanadské vlajky, na které má modelka na hlavě list ve tvaru javorového listu, je formou osobní oslavy toho, že se Marie nakonec rozhodla zažádat o kanadské občanství. Javorový list, který je 46 cm vysoký a 68 cm široký, a který se skládá z 15 různých druhů textilií a prýmků, trvalo vyrobit přes padesát hodin.

Snímek byl původně oslavou Dne Kanady, který se koná 1. července, ale letos se hodí k ještě další významné události.  Kanadská vlajka v té podobě, kterou ji známe dnes, byla poprvé vztyčena u budovy parlamentu v Ottawě 15. února 1965, tedy přesně před padesáti lety. „Když jsem vloni fotografii kanadské vlajky připravovala, vůbec jsem netušila, že bude brzy oslavovat kulaté výročí. Všechno se to tak nějak neplánovaně sešlo dohromady.

Už moc se těšíme s dcerou na březen, protože přiletíme do Čech na krátkou návštěvu. Přiznám se ale, že je to velice zvláštní pocit, protože budu poprvé cestovat s kanadským pasem. Bude mi trvat ještě určitě nějakou dobu, než si na tuto novou identitu zvyknu. V životě by mně totiž napadlo, že ze mě někdy bude Kanaďanka.“

Marie Copps vyrůstala v Západočeském kraji, ve městě Tachov. Vystudovala Střední ekonomickou školu v Mariánských Lázních. V letech 1989–1998 pracovala v Komerční bance v Tachově. Roku 1999 odjela do Prahy na intenzivní kurz angličtiny a krátce nato odcestovala do kanadského Toronta, v němž žije.

Návrhářka spolupracovala v Čechách se soutěžemi krásy Česká Miss a Miss Internet a společnostmi Moser a Jablonex.  Její modely oblékli také Yvetta Hlaváčová (dálková plavkyně a rekordmanka v přeplavání kanálu La Manche), hudební skladatel a dirigent Varhan Orchestrovič Bauer, Miss ČR Jana Doleželová, Česká Miss Lucie Hadašová, Miss Internet a modelky Inna Puhajková a Nikol Moravcová. Dva roky spolupracovala také jako módní poradkyně pro Ona iDNES.cz.

Marie_Copps_ceremonial
Marie Copps
Marie_Copps_kolaz
Fotografie a kostým – Marie Copps

Tým lidí:

Fotografie a kostým – Marie Copps
Kreativní ředitel – V Tony Hauser
Modelka – Liliana Piekos

Make- up a vlasy – Valentina Dang

Stylistka – Amanda Lee Shirreffs
Fotografie původní vlajky – Getty Images

Post-produkce Marie Copps

Zdroj: Marie Copps

Redakce Bulvar24.cz

Share