Camino na kolečkách dosáhlo cíle

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

Lifestyle

Camino na kolečkách dosáhlo cíle

„Camino na kolečkách“, unikátní počin 36letého Honza Duška s diagnostikovanou roztroušenou sklerózou a odkázaného na invalidní vozík, který se rozhodl spolu se svým devítiletým synem Jendou, zkušeným poutníkem Petrem Hirschem a zbytkem týmu –  Petrem Slavíkem, Vítem Kohoutem, Tomášem Lénárdem, Evou Toulovou a Michalem Černým, absolvovat slavnou pouť z Logroňa do Santiaga de Compostela, je úspěšně završeno.


Po 29 dnech putování dorazili stateční poutníci do Santiaga de Compostela. Mají za sebou více než 630 kilometrů cesty složitým terénem, zažili nejrůznější rozmary počasí od lijáků po tropická vedra, přenášeli vozík přes skalnaté úseky. Překonali nejvýše položené místo na španělské cestě – Cruz de Ferro, které se nachází v 1500 m.n.m. Na části cesty Honza prověřil odolnost a výdrž elektrického vozíku. Ovšem větší část cesty byl nucen pro náročnost terénu absolvovat na manuálním vozíku s přídavným předním kolečkem a taženým na lanech. Honza se podle dostupných informací stal prvním Čechem, který na invalidním vozíku překonal vzdálenost přes 600 km svatojakubské cesty. Prožili velmi náročné, ale krásné camino, poznali spoustu zajímavých lidí z různých koutů světa. Ve čtvrtek  8. června, po měsíční námaze se účastníci putování dočkali odměny – stanuli v cíli camina, před katedrálu sv. Jakuba, patrona všech poutníků. Honzovi Duškovi se splnil jeho velký sen, doputoval do Santiaga, poděkoval za cestu, spolu s ostatními se zúčastnil poutní mše svaté a pomodlil se za příznivější průběh své nemoci. Při této příležitosti vzpomněl na lidi s tímto onemocněním.  „Děkuji pánu Ježíši Kristu a přátelům, že jsem mohl vykonat tuto pouť jako důkaz skutečnosti, že na vozíku život nekončí.“ uvedl Honza Dušek.

Ve zbývajícím čase se celá výprava vydala na Fisterru, která se nachází necelých 90 km západně od Santiaga, na břeh Atlantického oceánu, na místo, které bylo ve středověku považováno za konec světa.

Režisérka Eva Toulová a kameramani Tomáš Lénárd a Vít Kohout, kteří putovali spolu s Honzou Duškem, natočili cestou velké množství materiálu, ze kterého vzniká dokumentární film Camino na kolečkách. Ten ještě letos na podzim uvede do kin společnost Pannonia Entertainment.

České velkopřevorství Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského, které je patronem této pouti, srdečně poblahopřálo všem účastníkům Camina na kolečkách k jejich vytrvalosti a zdárnému dokončení mise. Své blahopřání Honzovi Duškovi a jeho přátelům zaslali také český velkopřevor Jan hrabě Dobrzenský z Dobrzenic a kardinál Dominik Duka, který poutníkům před cestou požehnal.

Líbí se vám naše články a projekt „Bulvar24.cz“? Přidejte se k nám na Facebooku
Fotogalerie:

Celkem nás do Santiaga doputovalo 15 poutníků z různých koutů ČR
Celkem nás do Santiaga doputovalo 15 poutníků z různých koutů ČR
Kam nemůžeme dojít či dojet, tam dolétneme - krásné rozloučení s Atlantikem na Muxíi.
Kam nemůžeme dojít či dojet, tam dolétneme – krásné rozloučení s Atlantikem na Muxíi.
Na konci bohoslužby se rozhoupala obrovská kadidelnice - Butafumeiro.
Na konci bohoslužby se rozhoupala obrovská kadidelnice – Butafumeiro.
Návštěva Muxie - před kostelem Virgen de la Barca.
Návštěva Muxie – před kostelem Virgen de la Barca.
Ne pěšky jsme se podívali i na samotný konec světa - Fisterru.
Ne pěšky jsme se podívali i na samotný konec světa – Fisterru.
Těsně před samotným vstupem do katedrály
Těsně před samotným vstupem do katedrály
Základní tým Camino na kolečkách před katedrálou v Santiagu de Compostela
Základní tým Camino na kolečkách před katedrálou v Santiagu de Compostela


 foto: Petr Hirsch

Redakce Bulvar24.cz

Sledujte každé pondělí nový díl talk show “Horké křeslo Lindy Bernátové”Linda

Share