Aťka Janoušková, Václav Žmolík a Slávek Boura pokřtili unikátní knihu Renáty Šťastné RETRO REPUBLIKA

Bulvar24.cz – online lifestyle magazín, který má smysl číst!

Bulvární online lifestyle magazín o celebritách, slavných lidech, úspěšných lidech a dění kolem Vás. Bulvár, který má smysl číst!

CelebrityLifestyle

Aťka Janoušková, Václav Žmolík a Slávek Boura pokřtili unikátní knihu Renáty Šťastné RETRO REPUBLIKA

Herečka a dabérka Aťka Janoušková, novinář, rozhlasový i televizní moderátor Václav Žmolík a moderátor a bavič Slávek Boura pokřtili Retro republiku. Jde o unikátní knihu, jejíž autorkou je novinářka a spisovatelka Renáta Šťastná, která tam navázala na první titul z loňska a čtenáři velmi vyhledávanou „retro“ publikaci Vzpomínkomat. 
 

Autorka unikátní publikace tímto způsobem přispívá k dokumentaci prvních sta let existence našeho samostatného státu. Křest knihy Retro republika se v přátelské a až rodinné pohodě uskutečnil v knihkupectví Kosmas na rozhraní Letné a Holešovic. Součástí prezenrace byla i malá, komentovaná módní přehlídka retro, přesněji řečeno -prvorepublikových dámských i pánských, veskrze společenských oděvů. Přispěla tak ke vzpomínání na doby dávno minulé společně s novou knihou. 

„Kniha Renáty Šťastné je unikátní v tom, že osloví velkou skupinu čtenářů několika věkových kategorií. Prostě všechny ty, kteří s jistou dávkou nostalgie zavzpomínají na doby, kdy se ještě netrávily hodiny nad displeji mobilů, kdy se k napsání dopisu kupodivu používal papír a tužka, v lepším případě psací stroj, kdy jsme jako děti po příchodu ze školy hodili tašku do kouta a do tmy řádili mezi domy s partou kamarádů, aniž by rodiče v každém okamžiku znali naše souřadnice, a kdy jsme si po otevření kapoty u svého vozu jen bezradně neprohlíželi zadeklovaný prostor, ale byli jsme si schopni vyměnit i ten nešťastný palec u rozdělovače, který tehdy sehnat nebyla vůbec žádná legrace…,” nechal se slyšet vydavatel publikace Pavel Mészáros.

Jak podle něj, tak i stovek čtenářů, kteří si už knihu pořídili, jde o “milé ohlédnutí za časy o něco pomalejšími, možná sice méně barevnými, kdy jsme předměty denní potřeby nekupovali, ale sháněli, ale kdy nám vydržely déle a kdy jsme k sobě měli možná trochu blíž…”

„Renáta na knize odvedla opravdu mravenčí práci a pokud mohu posoudit, tak kniha funguje přesně tak, jak jsme si přáli. Když se nad ní sejde pár kamarádů, většinou je z toho několikahodinová debata o tom, kdy z nich měl jako dítě “zrovna” tohle kolo, koho z nich vozili “zrovna” v “tomhle” kočárku, a že “zrovna” moje babička měla v kuchyni na poličce tenhle rozhlas po drátě. A povídají si bez digitálních vymožeností, popíjí přitom třeba pivo z obyčejného půllitru a stávají se zase lidmi, kteří si mají co říct… Tak i pro tohle vznikla tato kniha,” dodal Mészáros. 

 „Je to výpravná, převážně fotografická publikace zachycuje uplynulých sto let našeho státu z pohledu obyčejných lidí. Jaká to pro ně byla doba? Jak žili, jak se měli? Co slavili, po čem toužili, o čem snili? Čtenář může, hlavně prostřednictvím dobových fotografií, zavzpomínat na rodinné události, ty nejběžnější, a přece v životě každého ty nejvýznamnější…. Jsou to i mé vzpomínky,” prozradila autorka Renáta Šťastná, která kromě toho přispěla i do “retro výstavky” ve výloze knihkupectví. „Jsou tam moje brusle, na kterých jsem ještě nedávno opravdu bruslila,” podotkla Šťastná.

„Knížka je krásná a jsem moc ráda, že jsem mohla být u toho a spolupokřtít ji s pány Žmolíkem a Bourou. Je hezké, že něco takového vzniklo,” podotkla i herečka Aťka Janoušková, která si pochopitelně jeden výtisk i s věnováním ze křtu odnášela domů.

Celobarevná publikace se soustředí i na různé životní mezníky, často dobově podmíněné – pionýrský slib, převzetí občanského průkazu, maturitu a maturitní plesy, zahájení a ukončení základní vojenské služby, promoce na vysoké škole, bramborové a chmelové brigády, lampionové a prvomájové průvody, pionýrské tábory či dovolené a výlety, „Okrajově se dotýká i toho, jak do života obyčejných lidí zasáhly velké dějinné události – druhá světová válka, okupace v roce 1968 nebo absurdity padesátých let,” dodala autorka. 
 

Fotogalerie:

Autorka knihy Renáta Šťastná ukazuje Václavu Žmolíkovi na křtu některé dobové fotografie.
Autorka knihy Renáta Šťastná ukazuje Václavu Žmolíkovi na křtu některé dobové fotografie.
Autorka spolu s Václavem Žmolíkem a vydavatelem Pavlem Mészárosem.
Autorka spolu s Václavem Žmolíkem a vydavatelem Pavlem Mészárosem.
Nechyběla ani dobová módní přehlídka oděvů z první republiky.
Nechyběla ani dobová módní přehlídka oděvů z první republiky.
Na křtu knihy Retro republika bylo hodně veselo!
Na křtu knihy Retro republika bylo hodně veselo!
Velkou radost z knihy měla herečka a dabérka Aťka Janoušková.
Velkou radost z knihy měla herečka a dabérka Aťka Janoušková.

 

Redakce Bulvar24.cz

Foto: Jaroslav Hauer

Linda-1024x317

Share